Soma Kömür İşletmeleri Ev Satamayacak

Soma Kömür İşletmeleri Anonim Şirketi banka hesaplarına dokunamayacak, sahip olduğu projelerden ev satamayacak.

12 Haziran 2014
Soma Kömür İşletmeleri Ev Satamayacak

Soma Kömür İşletmeleri Anonim Şirketi banka hesaplarına dokunamayacak, sahip olduğu projelerden ev satamayacak.

Soma 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin Soma Kömür İşletmeleri A.Ş’nin tüm banka hesaplarına, araçlarına ve gayrimenkullerine tedbir kararı sonrasında Soma Kömür İşletmeleri banka hesaplarına dokunamayacak, ev ve diğer mal varlıklarını satamayacak ama eğer mahkeme kira gelirine tedbir koymazsa mülklerinden kira geliri elde edebilecek. Ancak bu durum Soma Kömür İşletmeleri’nin ortaklarını etkilemiyor. Karar, yalnızca Soma Kömür İşletmeleri tüzel kişiliğini ilgilendiriyor. Bu durumda şirket ticari etkinliğini devam ettirebilecek. Mahkemenin kararından sonra ise bilirkişi belirlenecek ve ortaya çıkacak maddi zararla paralel bir hesap çıkarılacak. Bu duruma itiraz edilmesi halinde ikinci bir bilirkişi belirlenecek. Eğer atanacak olan bilirkişilerin zararı aynı oranda çıkarsa zarar, tedbir konulan mülklerden karşılanacak. Ayrıca süreç içerisinde Yargıtay’a temyiz için de gidilebilecek.

''ORTAKLAR SUÇTAN SORUMLU TUTULAMAZ''

Dava nihayetinde zarar talebi, şirketin mal varlığından karşılanacak. Avukat Ramazan Arıtürk, suçun şirketin tüzel kişiliğini bağladığını belirterek, şirketin 100 ortağı olması göz önünde bulundurulursa, bu 100 ortağın şirketin suçundan sorumlu tutulamayacağını söyledi. Arıtürk, zaten Soma faciası ile ilgili daha önce de patronun mal varlığına tedbir konulmasının istendiğini ancak bu talebin reddedildiğini söyledi.

5 MİLYON SERMAYE

Soma Kömür İşletmeleri 5 milyon sermayeli bir şirket. Şirketin ana sermayedarı Tilaga Madencilik. Tilaga Madencilik’in 2 milyon 650 bin lira tutarında yani yüzde 53 hissesi var. Can Gürkan’ın payı yüzde 25’e denk gelen 1 milyon 250 bin lira ve Alp Gürkan’ın da payı yüzde 17’ye denk gelen 849 bin 556 lira.

HİSSEDARLARIN SERMAYELERİ NE KADAR?

Ayrıca Nazlı Asafrana ile İsmet Kasapoğlu da küçük hissedar. Tilaga Madencilik’in 2010 yılında yapılan son genel kurulana göre de 59 milyon liralık sermayenin 30.2 milyon liralık kısmı Alp Gürkan, 14.7 milyon liralık kısmı yurt dışı kaynaklı Saff Invenstments, 7 milyon lirası Tilaga Holding, Can Gürkan’ın 3.7 milyon liralık sermaye ortaklığı bulunuyor. Öte yandan Soma Kömür İşletmeleri Soma Holding’de pay sahibi. Alp Gürkan ve Can Gürkan dışında Soma Holding’te Tilaga Madencilik ve Soma Kömür İşletmeleri pay sahibi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Ofton İnşaat'tan İstanbul'da 3 yeni proje

Ofton İnşaat'tan İstanbul'da 3 yeni proje

Ofton İnşaat, İstanbul'daki projelerine yenilerini ekliyor. Firma; Levent, Bomonti ve Nişantaşı'nda

22 Ekim 2017


Pana Yatırım Holding sermaye piyasalarına adım attı

Pana Yatırım Holding sermaye piyasalarına adım attı

Medya ve inşaat kollarında yatırımlarını sürdüren Pana Yatırım, 55.4 Milyon TL bedelle Denge Yatırım

21 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.