Şufa Hakkı Nedir?

Önalım yani Şufa hakkı nedir? Şufa hakkı davası nasıl açılır? Şufa hakkı kullanma süresi ne kadar? Hepsi ve daha fazlasının cevabı haberimizde…

19 Ocak 2016
Şufa Hakkı Nedir?

Önalım yani Şufa hakkı nedir? Şufa hakkı davası nasıl açılır? Şufa hakkı kullanma süresi ne kadar? Hepsi ve daha fazlasının cevabı haberimizde…

ŞUFA HAKKI NEDİR?

Şufa hakkı nedir? Yani bir diğer adıyla önalım hakkı nedir  sorusuna kısaca şöyle yanıt verebiliriz; şufa hakkı önalım hakkıdır. Yani hisseli arazilerde satılığa çıkan hissenin aynı şartlarda hissedarlardan birisinin satın alma hakkıdır.

Şufa hakkı yani önalım hakkı, bir diğer deyişle herhangi bir hissedarın hissedar olmayanlara karşı öncelikli satın alma hakkını belirtiyor.

Şufa hakkının 2 amacı bulunuyor. Bunlardan birincisi taşınmazın parçalanması önlemek yani payların olabildiğinde paydaşlar elinde toplanmasını sağlamak. Bir diğer neden ise var olan ilişkileri sürdürerek yabancı bir kişinin araya girmesine engel olmak.

Ortak olarak alınan ya da ortak olunan bir gayrimenkulde bulunan bir hisse satılacağı zaman öncelikle hissedarlara hisseyi alıp almayacağı soruluyor.  Mevcut hissedarların bu satış işlemlerinden önce satın almama beyanları mevcut işlem için şufa hakkını ortadan kaldırmıyor. Çünkü şufa hakkı hisseli gayrimenkullerin satışından sonra ortaya çıkan bir haktır ve bundan dolayı satış öncesi yapılan anlaşmaların hukuken bir bağlayıcılığı olmuyor.

ŞUFA HAKKI DAVA SÜRESİ

Diyelim ki hisseli bir gayrimenkul hissedar olmayan birine satıldı. Bu satış sonrasında hissedar şufa haklarını kullanarak dava açabiliyor.

Şufa hakkı dava süresi, gayrimenkul satışından sonra bildirim yapılmamış ise taşınmazın edinildiği tarihten itibaren 2 sene, gayrimenkul satışından sonra noter aracılığı ile yeni malikin mevcut gayrimenkul maliklerine bildirim yapması durumunda ise 6 aylık bir süresi var.

Belirtilen süreçte dava açılmazsa hissedar malik ya da malikler şufa haklarını kaybetmiş olur.

ŞUFA HAKKI DAVASI NASIL AÇILIR?

Şufa hakkı davası asliye hukuk mahkemesinde açılır. Şufa hakkı davası alıcıya karşı açılarak kullanılır. Şufa  hakkı sahibi, payın tescili gerçekleşmeden önce satış bedeli ile alıcıya düşen tapu giderlerini, hâkim tarafından belirlenen süre içinde hakimin belirleyeceği yere yatırmalıdır.

HABER: Şengül KIRMIZITAŞHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Kira Gelir Vergisi’nin son taksitini ödemek için son tarih 31 Temmuz

Kira Gelir Vergisi’nin son taksitini ödemek için son tarih 31 Temmuz

İş yeri ve konutlarından kira geliri elde eden vatandaşlar, “Kira Geliri Vergisi” ikinci taksitini 3

17 Temmuz 2017


Emlak Vergisi Rayiç Değerleri Belirlendi

Emlak Vergisi Rayiç Değerleri Belirlendi

2018 yılının Emlak Vergisi Rayiç değerleri tüm iller için yeniden belirlendi.

14 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat