Sultangazi’de 6 Bin Kişiyi Rahatlatan Karar

26 Kasım 2015
PAYLAŞ
Sultangazi’de 6 Bin Kişiyi Rahatlatan Karar

Danıştay, Bakanlar Kurulu'nun Sultangazi Cumhuriyet Mahallesi'nde 6 bin kişinin yaşadığı site için çıkardığı "riskli alan" kararının yürütmesini durdurdu...

Sultangazi Cumhuriyet mahallesinde 6 bin kişinin yaşadığı bir site için Bakanlar Kurulu "riskli alan" kararı vermişti. Danıştay Ondördüncü Dairesi "mülkiyet hakkı" vurgusu yaparak, alınan "riskli alan" kararının soyut bilgilere dayalı olduğuna dikkat çekerek kararın yürütmesini durdurdu.

2 yıldır diken üstünde yaşayan aileler çeşitli eylemler yapmıştı. Aileler Bakanlar Kurulu kararının Resmi Gazetede yayınlanması üzerine kararın iptali için dava açmıştı. Danıştay'dan aileleri rahatlatacak karar çıktı.

Riskli alan olarak ilan edilen bölgede 116 blokta toplam bin 168 daire bulunuyor. 27 yıllık binaların olduğu mahallede semt sakinleri 5 bine yakın ağaç dikmiş. 155 bin metrekare bahçe, yol, park ve sosyal donatı alanı yer alıyor. Her binanın yolları hariç kendine ait yaklaşık 700-800 metrekare bahçesi mevcut.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü Cumhuriyet Mahallesi için hazırladığı imar planı da iptal edildi. Plan 24 Nisan 2014 tarihinde askıya çıkmıştı. Semt sakinleri plan içinde dava açtı ve İstanbul 8. İdare Mahkemesi imar planını iptal etti.


"Sultangazi’de 6 Bin Kişiyi Rahatlatan Karar" haberine ait yorum yok

Yorum Yap