Süper Güç Emlak Sektöründe Geriledi

Dünya çapında 'Süper Güç' olarak nitelendirilen Amerika Birleşik Devletleri emlak sektöründe geriledi.

23 Haziran 2014
Süper Güç Emlak Sektöründe Geriledi

Dünya çapında 'Süper Güç' olarak nitelendirilen Amerika Birleşik Devletleri emlak sektöründe geriledi.

ABD emlak sektöründe iki yıldır devam eden toparlanma sekteye uğramaya başladı. Mortgage Bankaları Birliği (MBA), yeni ve ikinci el konut satışları tahminini düşürerek, 2014 senesi için yüzde 4.1 düşüş ile 5.28 milyona çekti. Bu tahminin gerçekleşmesi durumunda, son dört yılda ilk defa yıllık bazda gerileme yaşanacak. MBA ayrıca; mortgage kredisi ödeme hacmi beklentisini yüzde 8.7 düşüşe, yani 751 milyar dolara indirirken, bu durum geçtiğimiz son üç yıl içerisinde ilk geri adım olarak görülüyor.

EN İYİ ADIMI ATANLAR GEÇEN SENEYDİ

MBA, Fannie Mae ve Freddie Mac'in 2014 senesinin başlarında açıkladıkları iyimser beklentiler, yükselen konut fiyatları ve ekonominin yüksek ödenekli iş fırsatları sağlayamaması ile eleştirilmeye başlandı. ABD'de önümüzdeki altı aylık süreçte konut almayı planlayan yatırımcı oranı yüzde 4.9'a geriledi. Bu oran 2013 yılı sonunda yüzde 7.4 düzeyindeydi. 1HS Inc. Şef Ekonomisti Nariman Behravesh, "Konut alma konusunda en iyi adımı atanlar, konut sektöründeki düşüşte taşınma planlarını erteleyip, geçtiğimiz yıl yüzde 3.5 ortalaması yakalayan, düşük mortgage kredilerinden yararlananlar oldu" dedi.

YÜZDE 5.6 GERİLEYECEK

ABD'de ikinci el konut fiyatları geçtiğimiz yıl yüzde 11.5 nisbetinde artarken, 2005'teki yüzde 12'lik artışın ardından en dik ikinci yıllık artışı kaydetti. Nariman Behravesh, fiyat artışının bu yıl yüzde 5.6'ya gerileyeceği tahmininde bulundu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat