Sur’da iki mahalleye 245 konak yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve belediye tarafından Sur ilçesindeki iki mahallede tescilli yapıların dışında yöresel mimariye uygun konaklar inşa edilecek.

09 Ağustos 2017
Sur’da iki mahalleye 245 konak yapılacak Diyarbakır’ın terör saldırıları nedeniyle zarar gören Sur ilçesini cazibe merkezi haline getirme çalışmaları hız kesmeden sürüyor. Söz konusu çalışmalar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve belediye tarafından başlatıldı. Sur ilçesindeki Ali Paşa mahallesinin tamamında ve Lalebey mahallesinin ise bir kısmında tescilli yapıların dışındaki evlerin dönüşümünün sağlanacağı proje kapsamında bu konutların yerine tarihi dokuya uyan 245 konak hayata geçirilecek. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Ali Paşa ve Lalebey mahallelerindeki tescilli 23 yapının dışındaki evlerin yerine tarihi dokulu konaklar alacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Koruma Amaçlı İmar Planı doğrultusunda başlayan ve ilçede altyapı, sokak sağlıklaştırma, kentsel tasarım ve peyzaj, yöresel mimariye uygun konut projelerinin uygulanması çalışmaları ve tahrip olan 14 tarihi eserin restorasyonunu kapsayan çalışmalar sürüyor. Bu çalışmalar kapsamında daha önce boşaltılan metruk binaların ise yıkımına başlandığı öğrenildi.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.