Suudiler yabancıya konut satışında ilk sırada

Türkiye genelinde yabancıya konut satış verileri belli oldu. Buna göre Mayıs ayında en çok Suudi Arabistan vatandaşları konut satın aldı.

10 Temmuz 2017
Suudiler yabancıya konut satışında ilk sırada Türkiye genelinde yabancıya konut satış verileri belli oldu. Buna göre Mayıs ayında en çok Suudi Arabistan vatandaşları konut satın aldı.

Türkiye'de yabancıya konut satışı listesinde 285 konut satın alımıyla Suudi Arabistan vatandaşları ilk sırada yer aldı. Listenin ikinci sırasında 277 konut ile Irak yer alırken onu, 134 konut ile Rusya Federasyonu, 125 konut ile Kuveyt ve 70 konut ile Afganistan takip etti. Yabancılara en çok konut satışın yapıldığı illerde ise İstanbul ilk sırada yer aldı. İstanbul'u Antalya, Trabzon, Bursa, Yalova ve Mersin izledi.

Suudi Arabistan'da da temsilciliği bulunan Altın Emlak'ın Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, açıklanan listeyle ilgili görüşlerini bildirdi. Suudilerin özellikle İstanbul'daki yatırımlarından önemli kazançlar elde ettiğini söyleyen Özelmacıklı, listenin ilk sırasında Suudi Arabistan vatandaşlarının olmasını şaşırtmayan bir sonuç olarak değerlendirdi. Türkiye'nin Müslüman bir ülke ve birçok doğal güzelliği olması bakımından dikkat çektiğini dile getiren Özelmacıklı şunları kaydetti: ''Güvenlik nedeniyle site içi konut projeleri ön planda. Deniz ve doğa manzarasının yanı sıra, merkeze yakınlık ve yüksek katlar daha cazip geliyor. Suudiler tarafından öncelikle tercih İstanbul. Çünkü İstanbul'da yapılan yatırımlar ciddi kazançlar getiriyor. Ayrıca tabiatı ve denizi olması sebebiyle başta Trabzon olmak üzere Yalova, Bursa, Sapanca gibi bölgeler de yüksek talepler söz konusu.''

''BÜTÇELER 500 BİN DOLARA KADAR ÇIKIYOR''

Suudi Arabistan vatandaşlarının Türkiye'deki konut tercihlerini değerlendiren Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, oturma amaçlı satın alımlarda bitmiş konutların yatırım için ise proje aşamasındaki konutların satın alındığını belirtti. Türkiye'ye ayrılan bütçelerle ilgili de konuşan Özelmacıklı, '' Yatırımcılarda bütçe aralığı genellikle 50 bin dolar ile 100 bin dolar arasında, barınma amaçlı tercihlerinde ise bütçeleri 500 bin dolara kadar çıkıyor.'' ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin farklı fiyat aralığında birçok konut projesinin olması ve alternatif bir yaşam merkezi olarak düşünülmesinden ötürü son derece gözde olduğunun altını çizen Özelmacıklı, daha önceleri Türkiye'den konut alan yurttaşlarının da olmasını tercihlerini etkilediğini söyledi.

YATIRIMCILAR CİDDİ ARAŞTIRMA YAPIYORLAR

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, Suudi yatırımcıların ciddi anlamda Türkiye pazarını takip ettiklerini ve bu konuda danışmanlık hizmeti aldıklarının da altını çizdi. Yatırımcıların dolandırılma kaygısı yaşadıklarını dile getiren Özelmacıklı, ''Para transferinden, tapu hizmetlerine, projenin uygunluğundan, gayrimenkullerin gerçek değerde olmasına kadar her süreçte profesyonel gayrimenkul danışmanlarına ihtiyaç duyuyorlar. Yılda bir ya da iki kez geldikleri için merkezi sistem payları ve aidatlar onları rahatsız edebiliyor. Bizler temsilcilerimiz aracılığı ile anahtar teslim sonrasında, mülk yönetim hizmetimiz ile kiralarından, aboneliklerine, aidatlardan vergilerine kadar her süreçte destek oluyoruz.'' ifadelerini kullandı.

''YENİ DÜZENLEMELERLE SATIŞLAR DAHA DA ARTAR''

Yabancılara satışta KDV ve vergi gibi konularda birçok düzenlemenin yapılmasına karşın bunların yeterli olmadığını düşünen Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, yeni düzenlemelerle yabancıya konut satışının daha da artabileceğini savundu. Yeni düzenlemelerin nasıl olması gerektiği konusunda fikirlerini dile getiren Özelmacıklı şunları kaydetti: ''Yabancıya konut satışı yapacak projeler için akreditasyon ve sigorta şartı getirilmeli. Çift liste kalkmalı ve tapuya şerh hakkı olan satış vaadi sözleşmesi yapılması zorunlu olmalı. Bunların yanı sıra askeri makamlara sorulmaya gerek kalmaksızın tapu işlemlerin gerçekleştirilmesi için İstanbul, Yalova, Bursa, Trabzon, Antalya ve Mersin'de çalışmalar yapılmalı. Eğer gerekli tedbirler alınmaz ise telafisi mümkün olmayan sıkıntılar yaşanabilir.''


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Bulvar Atakent’te satışlar hızla devam ediyor

Bulvar Atakent’te satışlar hızla devam ediyor

Maksem-Oğuzkağan Ortaklığı tarafından hayata geçirilen Bulvar Atakent projesinde satışlar hızla deva

16 Temmuz 2018


Deniz İstanbul Cazibe Merkezi Olacak

Deniz İstanbul Cazibe Merkezi Olacak

Keleşoğlu Holding tarafından hayata geçirilen Denizİstanbul, İstanbul’un marinaya sahip tek kasabası

16 Temmuz 2018


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum