Tapu Genel Müdürlüğü'nden 'Arsa Payı' uyarısı!

Yayınlanan genelge ile Kat Mülkiyeti Kanunu'nda yapılan değişikliklere dikkat çekildi.

15 September 2021
Tapu Genel Müdürlüğü'nden 'Arsa Payı' uyarısı! Tapu Genel Müdürlüğü tarafından Kat Mülkiyeti Kanunu'nda yapılan değişikliklere ilişkin bir genelge yayınlandı. Genelge tüm bölge müdürlüklerine iletildi.

Sabah'ta yer alan habere göre, söz konusu genelgede konut alım satım işlemlerinde öneme sahip olan arsa payına ilişkin bilgiler verildi. Genelgede binalardaki bağımsız bölümlerin arsa paylarının mimarın teknik bilgisine göre ve bağımsız bölümlerin konumu ile büyüklükleri esas olmak suretiyle belirlendiği ifade edildi.

BAĞIMSIZ BÖLÜMLERİN BÜYÜKLÜKLERİ ESAS ALINIYOR

Tapu Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan genelgede arsa paylarının, bağımsız bölümlerin konumu ile büyüklükleri esas alınarak, değerleriyle orantılı olarak tespit edildiğine dikkat çekilirken şu ifadelere yer verildi: " Arsa paylarının bağımsız bölümün değeri oranında verilip verilmediğinin denetimi tapu müdürlüklerinin görevi değildir. Bağımsız bölümlere tahsis edilen arsa payı, o bölümlerin değerinde sonradan meydana gelen çoğalma veya azalma sebebiyle değiştirilemez. Paydaşın ana taşınmazdaki payı ile o paydaşa düşecek bağımsız bölümlerin toplam arsa paylarının eşit olması gerekir. Arsa paylarının tamamının bağımsız bölümlere bağlanması zorunludur. Arsa payı ancak bağımsız bölüme bağlı olarak devredilebilir. Bağımsız bölüm devredildiği takdirde arsa payı da devredilmiş olur ve bağımsız bölümü kısıtlayan hususlar kendiliğinden arsa payını da kısıtlar."

OTOPARK ALANI İÇİN UYARI!

Genelgede, yapıdaki bir bölümün eklenti olarak onaylanması için bağımsız bölüme tahsis edilmiş olması gerektiği belirtilirken, "Eklentiler, sadece kapalı alana dayalı olarak oluşturulmaz, ana yapı dışındaki bir alan da eklenti olarak tahsis edilebilir" ifadeleri kullanıldı.

Bahçenin bir bölümünün otopark olarak ayrılması örnek gösterilen genelgede bu durumun vaziyet planında gösterilmesi gerektiğinin altı çizildi.

YÖNETİM PLANLARI OY ÇOKLUĞUYLA DEĞİŞEBİLİR

Binalarda yönetim planının, kat maliklerinin beşte dördünün oyu ile değiştirilebileceğinin altı çizilen genelgede, "Tapu müdürlüğünce kat malikleri kurulunun toplanma usulü, kabulün sağlanma biçimi ve imzaların ilgililerine ait olup olmadığı vs. hususlara bakılmaksızın sadece Kanunda öngörülen kabul çoğunluğunun sağlanıp sağlanmadığının belirlenmesi yeterlidir" ifadeleri kullanıldı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum