Tapu harcı gelirinde 11 ayda rekor kırıldı!

Tapu işlemlerinden elde edilen gelirde tüm zamanların rekoru kırıldı.

01 December 2021
Tapu harcı gelirinde 11 ayda rekor kırıldı! 1 Ocak- 29 Kasım 2021 dönemi arası Türkiye genelinde tapuda gerçekleştirilen 12.8 milyon işlem sonrasında 20 milyar 82 milyon 159 bin TL harç geliri elde edildi. Bu sonuç, henüz yıl tamamlanmadan tüm zamanların en yüksek yıllık kazancı olarak kayda geçti.

Bu dönemdeki harç gelirleri arasında en yüksek gelirin 2.6 milyon adet ile gayrimenkul satışlarından elde edildiği belirtildi. Gayrimenkul satışlarından elde edilen gelir 19 milyar 404 milyon TL olarak görüldü.

"YIL SONUNDA 23 MİLYAR TL'Yİ BULMASINI BEKLİYORUZ"

Tapu harç gelirlerinde elde edilen sonuçlar üzerine değerlendirmelerde bulunan Helmann Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün, yıl bitmeden tapu harcı gelirlerinde 20 milyar liranın aşılmasının sektörün ekonomiye sunduğu katkının bir göstergesi olduğunu belirterek, yıl sonunda bu rakamın 23 milyar lirayı bulmasını beklediklerini dile getirerek, "Tapu harcındaki artışta en büyük katkı gayrimenkul fiyatlarındaki yükseliş. Onun dışında bu yıl yabancıya satışta da rekorlar kırıyoruz. Yabancıya satışta uygulanan değerleme raporu şartı da buna önemli katkı sunuyor" ifadelerini kullandı.

Halihazırda yüzde 4 olarak uygulanan (yüzde 2 alıcıdan, yüzde 2 satıcıdan) tapu harç oranının yüksek olduğunu belirten Özgün, "Profesyonellerin yaptığı çalışmaları baz alırsak bu konuda toplam gelirde hiçbir düşüş yaşamadan tapu harçlarını geriye çekebiliriz. Şu anda tapuda beyan edilen rakamlarda yüksek harç ödememek için ciddi bir kayıp söz konusu. Aslında tapu harç oranını yüzde 1-1,5'lara çekerek hem sistemi daha fazla kayıt altına alabilir hem de aynı geliri elde edebiliriz. Bu sayede aslında dolaylı gelirler de artmış olacaktır. Doğru olmayan beyanlar azalır, KDV ve vergi gelirleri artar, tapuda para taşıma işi son bulur. Tüm paralar sisteme girer" diye konuştu.

Düşük vergi ödemek için tapuda beyan edilen rakamların aslında tüm tarafları tedirgin ettiğine dikkat çeken Özgün, "Sonraki süreçte bu satış nedeniyle davalık olunması durumunda tapuda beyan edilen rakam geçerli oluyor, mağduriyetler yaşanıyor. Bu nedenle tapu harçlarının düşürülmesinin hem sektör hem de devlet açısından daha iyi olacağını, herhangi bir kayıp yaşanmayacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

"SEKTÖRÜMÜZ GÜÇLÜ ŞEKİLDE YOLUNA DEVAM EDİYOR"

11 ay bitmeden tapu harcında ve adedinde ulaşılan rakamda yıllık rekor kırıldığını belirten FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, 3 milyona yakın tapu işleminden yaklaşık 20,1 milyar liralık gelir elde edildiğini aktardı.

Bu rakamın sektörün ekonomiye katkısını net bir şekilde ortaya koyduğunu dile getiren Akbal, "Sektörümüz tüm olumsuzluklara ve ekonomideki dalgalanmalara rağmen güçlü şekilde yoluna devam ediyor, Türk ekonomisine katkısını sürdürüyor" diye konuştu.

Türkiye'deki konut satışlarının bu yıl Avrupa'da yine rekor kıracağını belirten Akbal, konut faizlerindeki artış nedeniyle ipotekli satışlar gerilese de vatandaşın ev almaya devam ettiğini, alternatif tasarruf finansman şirketlerinin payının yüzde 15'e ulaştığını dile getirdi.

Faizsiz finansman sistemiyle konut edinmenin özellikle ikinci el satışları canlandırdığına dikkat çeken Akbal, sektörün kırdığı rekorlara da katkıda bulunduklarını sözlerine ekledi.

"GELİRİNİN YAKLAŞIK 50 MİLYAR TL'YE ULAŞTIĞINI SÖYLEYEBİLİRİZ"

Söz konusu verileri değerlendiren İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım ise, "Bu veri, inşaat sektöründeki konut satışlarının sadece müteahhit ve müşteri arasında gerçekleşen ticari bir olay olmadığını; aksine devlete direkt ve dolaylı birçok faydası olduğunu gösteriyor" ifadelerini kullandı.

İnşaat sektörünün devlete sağladığı katma değerin sadece harç ve KDV olmadığını belirten İNDER Başkanı Durbakayım, "Buna istihdamı da eklersek sektörün ülke ekonomisine desteğini daha net anlayabiliriz. Bu arada yüzde 4 (alıcı ve satıcıdan yüzde 2'şer) harç oranına yüzde 1 ile yüzde 18 arasında değişen KDV oranları da dahil edildiğinde devletin söz konusu süreç içindeki gelirinin yaklaşık 50 milyar TL'ye ulaştığını söyleyebiliriz" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Ticari gayrimenkullerde bahar dönemi!

Ticari gayrimenkullerde bahar dönemi!

Enflasyon ve faizlerin düşmesini bekleyen piyasalarda, yatırımcıların rotası ofis ve dükkan yatırımı

30 April 2024


Projenin ilk etabı V Yeşilada Göl hızla yükseliyor

Projenin ilk etabı V Yeşilada Göl hızla yükseliyor

İsra Holding tarafından hayata geçirilmekte olan ve İstanbul’un deprem izolatörleriyle donatılmış en

30 April 2024


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum