Tapuda 3 boyutlu dönem başlıyor

Satın alınmak istenen ev, üç boyutlu olarak sanal ortamda görüntülenebilecek.

05 July 2021
Tapuda 3 boyutlu dönem başlıyor Sivil inisiyatif oluşturma ve güçlerini birleştirme kararı alan tesis yönetim dernekleri ve tedarikçileri Profesyonel Tesis Yöneticileri Derneği (PTYD), Ankara Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen çalıştayda bir araya geldi.

Hürriyet'te yer alan habere göre, Bolu'da düzenlenen çalıştayda gayrimenkul yönetiminin geleceği, sitelerde atık yönetiminden, asansörlerin işletilmesi gibi çok önemli konular ele alındı.

APARTMAN YÖNETİM PLANLARI OLUŞTURULACAK

Profesyonel Tesis Yöneticileri Derneği üyesi Murat Erdoğan'ın moderatörlüğünde düzenlenen çalıştaya katılan Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu Dairesi Başkanı Hasan Çelik, önemli konulara değindi.

'Apartmanların anayasası' niteliğine sahip 'Yönetim Planı'nın (YP) vatandaşın gayrimenkul satış işleminde eğer isterlerse tapu memurundan alabileceklerini belirten Çelik, YP'lerin dijital ortamda da görüntülenebileceğini aktardı.

3 boyutlu tapular hakkında bilgiler veren Çelik, "Üç boyutlu kent modelleri ve kadastro projesi’ ile satın alınması planlanan bir ev, balkonundan mutfağına santim santim üç boyutlu sanal ortamda görebilecek. Amasya ilinde bir örnek çalışma yapıyoruz. Havadan çekilen fotoğraflar ve yerden yapılan ölçümlerle imar işini üç boyutlu hale getiriyoruz. Belediyelerinin verdikleri yapı ruhsatları, tapu kadastro verileri anlamlı bir bütünlüğe dönüştürülüyor. Vatandaşlarımız artık bir tıkla satın almak istediği gayrimenkulün coğrafi bilgisi, ada parsel numarası, üzerinde ipotek, kısıtlama olup olmadığının yanı sıra, mimari projesini de görebilmektedir. O daire kaçıncı katta, hangi cephede, kaç oda, mutfağı kaç metrekare bir tıkla sanal ortamda webtapu üzerinden incelenebiliyor. Malsahibinin webtapu üzerinden yetki vermesi halinde, emlakçı da görebilmektedir. Amasya'daki bu uygulama Türkiye çapında yaygınlaştırılacak. Arşivlerimizin dijitalleştirilmesi çalışmamız da devam etmektedir. Bu çalışmanın tamamlanması ile YP'lerin de dijital ortamda sunumu sağlanacak" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum