Tapuda sahteciliğin önüne geçecek uygulama başladı

Son yıllarda artan tapu sahteciliğine karşı önemli bir sistem geliştirildi.

29 March 2021
Tapuda sahteciliğin önüne geçecek uygulama başladı Türkiye'nin tüm şehirlerinde son yıllarda dikkat çeken artışa sahip tapu sahteciliğinin engellenmesi adına Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi (EKDS) oluşturuldu.

AA'nın aktardığı habere göre, Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, yaptığı açıklamada tapuda sahteciliği önlemek amacıyla geliştirilen Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi'nin pilot uygulamasına başlandığını duyurdu.

Söz konusu sistemin İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından koordine edildiğini belirten Adlı, bu sistemin Türkiye'de yeni kullanılmaya başlanan bir sistem olduğunu ifade etti.

Uygulamanın detaylarından bahseden Adlı, vekaletlerin doğrulanması işlemi Türkiye Noterler Birliği üzerinden gerçekleştirdiklerini, Ticaret Bakanlığı üzerinden de ilgili kişinin şirket temsilcisi olup olmadığını doğruladıklarını ifade etti.

PİLOT UYGULAMA ANKARA'DA BAŞLADI

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün bu tip birçok uygulaması olduğunu ve başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğini belirten Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, "İçişleri Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler çerçevesinde pilot uygulama başlattık. Ankara'da Yenimahalle Tapu ve Kadastro Müdürlüğümüz ile Çankaya Kadastro Müdürlüğümüzde şu anda pilot uygulama devam ediyor. Yeni kimlik kartlarımızda biyometrik vesikalık fotoğraf, parmak izimiz ve özel bir takım kişisel bilgiler var. Müdürlüğümüze gelen vatandaşlar, yeni kimlik kartlarını POS cihazı şeklindeki Kimlik Doğrulama Sistemine takıyor, parmak izini de alıyoruz ve otomatik olarak nüfustaki veri tabanına giriliyor. İşlem yapmak isteyen vatandaşın bilgileri sistemdeki verilerle karşılaştırılıyor. İşlem yapmak isteyen kişinin doğru kişi olup olmadığı sistemden teyit ediliyor. Doğrulanmış bilgilerin bize gelmesiyle tapuda sahteciliklerin önüne artık daha hızlı geçebileceğiz" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum