Tarihi Barutçu Hanı’nın restorasyonu tamamlandı

Şanlıurfa'da bulunan tarihi Barutçu Hanı'nın turizme kazandırılması çalışmaları kapsamında başlatılan restorasyon çalışmaları bitti.

11 September 2017
Tarihi Barutçu Hanı’nın restorasyonu tamamlandı Türkiye'de sadece İstanbul, Bursa ve Şanlıurfa'da bulunan çok katlı hanlardan birisi olan tarihi Barutçu Hanı, turizme kazandırılması amacıyla gerçekleştirilen çalışmaları kapsamında restore edildi.

Yaklaşık 56 yıldır küçük işletmelerin bulunduğu tarihi Barutçu Han, bir süre önce Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan restorasyon çalışmaları sona erdi. Aslına uygun restore edilen, tarihi hanın turizme kazandırılması hedefleniyor.

Alt katı kısmen, üst katı ise tamamen revaklarla çevrili, kesme taş ve ahşaplarla inşa edilen hanın giriş kısmında, ticarethane olarak kullanılan geniş dükkânlar yer alıyor. Üst katlarda ise daha dar yapılmış odalar bulunuyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, yaptığı açıklamada, handa kente özgü gelenekleri yaşatmayı amaçladıklarının altını çizerek, "Türkiye'deki 3 katlı üç handan biri olan Barutçu Hanı'nın restorasyonunu tamamladık, Şanlıurfa'mıza hayırlı olsun” dedi.

Çarşı esnafından Hasan Direkçi ise hanın ziyarete açılmasıyla bölgede hareketlilik yaşanmasını beklediklerini ve emeği geçenlere teşekkür ettiğini söyledi.

Mehmet İnan da hanın tarihi Balıklıgöl Yerleşkesi'ne çok yakın olduğunu, ziyaretçilerin kolaylıkla buraya ulaşabileceğini aktardı.

Tarihi Barutçu Hanı'nın geçmişten günümüze tarihi ile ilgili bilgiler ise şu şekilde;

Klasik Osmanlı mimarisiyle 17. yüzyılda tarihi İpekyolu üzerinde inşa edilen Barutçu Hanı, dönemin önemli ticaret merkezlerinden Şanlıurfa'da tüccarlar tarafından ticaret merkezi olarak kullanılıyordu.
Demirciler Pazarı'nın kuzeyinde yer alan üç katlı yapı, o dönemde Yahudi bir aile tarafından işletilmesi nedeniyle halk arasında ‘Yahudi Hanı’, bir dönem de ‘Delilan Hanı’ isimleriyle adlandırıldı.
Kurtuluş Savaşı döneminde cepheye gönderilen barut ve askeri malzemelerin burada tutulmasından sonra ‘Barutçu Hanı’ adı verilen dikdörtgen planlı yapı, avlu üzerine inşa edilen sıralı odalardan meydana geliyor.
HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum