Tarihi Bina Yıkılıp Yerine Cami Yapılabilir

Ankara Altındağ'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

26 Kasım 2014
Tarihi Bina Yıkılıp Yerine Cami Yapılabilir

Ankara Ulus’taki Cumhuriyet dönemi yapılarından biri olan İller Bankası yıkılıp, Hergelen Meydanı’na inşa edilen cami projesine dahil edilebilir.

Ankara 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, İller Bankası’na ait 1937 yılında mimar Seyfi Arkan tarafından tasarlanan Ulus’taki binanın tescilini kaldırdı.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin alacağı karar ile binanın yıkılıp, Hergelen Meydanı’nda inşası süren cami projesine eklenmesi öngörülüyor. Bina ile ilgili konu, önceki gün Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında gündeme geldi. Toplantıda, Ankara 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 28 Ekim 2014’te İller Bankası’na ait binanın tescilini kaldırdığı belirtildi.

''YIKILMASI GEREK''

Öte yandan İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından Belediye Meclisi’ne gönderilen ‘Başkanlık Yazısı’nda, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Hergelen Meydanı Çevre Düzenlemesi ve Camii Projesi’nin ‘Hergelen Meydan Projesi’ kısmının hayata geçmesi için İller Bankası binasının tescilinin kaldırılarak yıkılması gerektiği belirtildi.

PROJE ALANINA KATILACAK

Hürriyet'te yer alan habere göre; Başkanlık Yazısı’nda, İller Bankası’nın da yer aldığı Altındağ İlçesi Yenice Mahallesi 6953 adadaki tüm tescilsiz yapıların yıkılarak Hergelen Meydanı Çevre Düzenlemesi ve Cami Projesi alanına katılması talep edildi. Başkanlık Yazısı, görüşülmek üzere Büyükşehir Belediye Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi. Öte yandan, İller Bankası Balgat Türkocağı Vaddesi üzerindeki Anadolu Gösteri ve Kongre Merkezi’nin bulunduğu araziye genel müdürlük binası inşa ederek, farklı noktalardaki birimlerini tek bir çatı altında toplamayı hedefliyor.

Cumhuriyet döneminin önemli binaları arasında sayılan İller Bankası, 1937 yılında mimar Seyfi Arkan tarafından tasarlandı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Çin gökdelen inşaatında Amerika’yı geride bıraktı

Çin gökdelen inşaatında Amerika’yı geride bıraktı

Yıllarca gökdelen sayısı ile şampiyonluğu elinde tutan New York’u son 9 yılda inşa edilen gökdelenle

16 Ekim 2017


Dünyanın en pahalı evinin fiyatı düştü

Dünyanın en pahalı evinin fiyatı düştü

Dünyanın en pahalı evi olarak gösterilen Villa Les Cedres malikanesinin fiyatı 686 milyon dolar düşt

15 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.