Dünya Mirası 52 Dakikada Kül Oldu!

Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Bursa Kapalı Çarşı’da çıkan yangın sonrası 52 dakikada küle döndü

11 Ekim 2015
Dünya Mirası 52 Dakikada Kül Oldu!

Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Bursa Kapalıçarşı, çıkan yangın sonrası 52 dakikada küle döndü…

Bursa’da, Osmanlı döneminden kalma tarihi Kapalıçarşı’da çıkan yangında 52 dükkan kül oldu. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil alanlardan biri olan tarihi Kapalıçarşı’nın Cumhuriyet Caddesi’ne bakan Mobilyacılar Çarşısı bölümünde dün gece saat 02.30 sıralarında alevler yükselmeye başladı. Kimyasalların yanı sıra ahşap malzemelerin de tutuşmasıyla bir anda büyüyen yangın, kısa süre sonra Kapalı Bedesten ile Yorgancılar Çarşısı ve Kuyumcular Bedesteni arasındaki bölüme de sıçradı. 45 itfaiye aracının müdahale ettiği alevler 2 saat içinde 52 dükkânı kül etti.

bursa kapalı çarşı

1958 yılında meydana gelen ve Kapalı- çarşının tamamının kullanılamaz duruma geldiği yangınla benzerlik gösteren yangının aynı noktadan çıktığı iddia edildi. 2 gün sonra restorasyon çalışmaları başlayacak olan kısımdaki dükkânların çoğunun sigortasının bulunmadığı da öğrenildi.

Yangına kısa sürede müdahale ettiklerini anlatan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Çok şükür tüm çarşıya sıçramadan kontrol altına alındı. Bursa 1958 yılında büyük bir yangın atlatmıştı. Hemen aklımıza o geldi. Şükür ki, kısa sürede yapılan müdahale ve tüm imkânların seferber edilmesiyle bir bölümde yangın kontrol altına alındı. Biz bütün çarşıyı elden geçirip yeniliyoruz. Yangından sonra kısa sürede yaraları sarıp bu bölgeyi de restore edeceğiz” dedi.

YANGININ NEDEN ÇIKTI?

Bursa’yı korkutan yangının bilançosu günün ağarmasıyla daha net ortaya çıktı. Alevlerin söndürülmesiyle itfaiye ekipleri zarar tespiti yaparken, emniyet olay yeri inceleme ekipleri de yangının çıkış nedenini belirlemek için çalışma başlattı. Uzmanlar, ilk alevin kaynağının unutulan bir sigara izmariti ya da elektrik kontağı olabileceği üzerinde duruyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İzmir Konak'a Dev Spor Kompleksi ve Pazar Yeri!

İzmir Konak'a Dev Spor Kompleksi ve Pazar Yeri!

İzmir Konak Belediyesi, Konak'ta yeni spor tesisi ve kapalı pazar yeri inşa etmeye hazırlanıyor...

27 Nisan 2017


Marilyn Monroe'nun Evi Satışa Çıkıyor!

Marilyn Monroe'nun Evi Satışa Çıkıyor!

Ünlü Hollywood yıldızı Marilyn Monroe'nun Los Angeles'ta yer alan evi 6.9 milyon dolara satılıyor...

27 Nisan 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat