Dünya Mirası 52 Dakikada Kül Oldu!

Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Bursa Kapalı Çarşı’da çıkan yangın sonrası 52 dakikada küle döndü

11 Ekim 2015
Dünya Mirası 52 Dakikada Kül Oldu!

Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Bursa Kapalıçarşı, çıkan yangın sonrası 52 dakikada küle döndü…

Bursa’da, Osmanlı döneminden kalma tarihi Kapalıçarşı’da çıkan yangında 52 dükkan kül oldu. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil alanlardan biri olan tarihi Kapalıçarşı’nın Cumhuriyet Caddesi’ne bakan Mobilyacılar Çarşısı bölümünde dün gece saat 02.30 sıralarında alevler yükselmeye başladı. Kimyasalların yanı sıra ahşap malzemelerin de tutuşmasıyla bir anda büyüyen yangın, kısa süre sonra Kapalı Bedesten ile Yorgancılar Çarşısı ve Kuyumcular Bedesteni arasındaki bölüme de sıçradı. 45 itfaiye aracının müdahale ettiği alevler 2 saat içinde 52 dükkânı kül etti.

bursa kapalı çarşı

1958 yılında meydana gelen ve Kapalı- çarşının tamamının kullanılamaz duruma geldiği yangınla benzerlik gösteren yangının aynı noktadan çıktığı iddia edildi. 2 gün sonra restorasyon çalışmaları başlayacak olan kısımdaki dükkânların çoğunun sigortasının bulunmadığı da öğrenildi.

Yangına kısa sürede müdahale ettiklerini anlatan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Çok şükür tüm çarşıya sıçramadan kontrol altına alındı. Bursa 1958 yılında büyük bir yangın atlatmıştı. Hemen aklımıza o geldi. Şükür ki, kısa sürede yapılan müdahale ve tüm imkânların seferber edilmesiyle bir bölümde yangın kontrol altına alındı. Biz bütün çarşıyı elden geçirip yeniliyoruz. Yangından sonra kısa sürede yaraları sarıp bu bölgeyi de restore edeceğiz” dedi.

YANGININ NEDEN ÇIKTI?

Bursa’yı korkutan yangının bilançosu günün ağarmasıyla daha net ortaya çıktı. Alevlerin söndürülmesiyle itfaiye ekipleri zarar tespiti yaparken, emniyet olay yeri inceleme ekipleri de yangının çıkış nedenini belirlemek için çalışma başlattı. Uzmanlar, ilk alevin kaynağının unutulan bir sigara izmariti ya da elektrik kontağı olabileceği üzerinde duruyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Mehmet Ceylan: Çevre konusu hayati derecede önemli

Mehmet Ceylan: Çevre konusu hayati derecede önemli

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Karabük İl Müdürlü

12 Ekim 2017


‘Katı Atık Yönetimi Çalıştayı’ bugün Konya'da başlıyor

‘Katı Atık Yönetimi Çalıştayı’ bugün Konya'da başlıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenecek "Katı Atık Yönetimi Çalıştayı" bugün Konya'da

12 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.