Tarihi Yarımada’da Hanlar Otel, Evler Pansiyon Oluyor

İstanbul Fatih'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

24 Kasım 2015
Tarihi Yarımada’da Hanlar Otel, Evler Pansiyon Oluyor

Tarihi Yarımada'da yeni bir dönem başlatacak olan imar planı değişikliği İBB tarafından onaylandı. Artık Tarihi Yarımada'da yer alan hanlar butik otele, evler ise pansiyona dönüştürülebilecek...

Tarihi Yarımada İmar Planı Değişikliği İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylandı. Buna göre Tarihi Yarımada'da yer alan hanların otel ve butik otele dönüştürülmesinin önü açıldı.  Uygulama alanı ise Eminönü sınırları olarak yani Unkapanı Köprüsünden başlayarak, yine Unkapanı ve Saraçhane üzerinden Yenikapı’ya uzanan Atatürk Bulvarı olarak belirlendi. Ancak sınırlar ,içinde yer alan Süleymaniye uygulamanın dışında tutuldu.

Proje hakkında görüşlerini bildiren Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, " Eminönü’ndeki Yeni Cami ve çevresi, eski Postane etrafı, Sirkeci ve çevresi gibi alanlar butik otel ve otel olabilecek. Boşaltılmış, kaderine terk edilmiş, yok olmaya yüz tutmuş tarihi eserleri kurtarabilmek için bu kararı aldık. Bu binalarda, istenilirse butik oteller olabilir. "dedi.  Ticaret nedeniyle gündüzleri nüfusun yoğun olduğu Eminönü bölgesinin otellerle beraber gece nüfusununda artacağını söyleyen Demir, "Buralar gece de yaşanır hale gelecek. Gündüz ticaret olur, gece ise kafeteryaların olduğu, turistlerin rahatlıkla dolaşabildiği, İstanbulluların başka yerlerden gelebilecekleri yerler halini alır." dedi.

Uygulamayla beraber isteğe bağlı olarak geleneksel mimarinin bulunduğu semtlerde ev pansiyonculuğunun da yapılabileceğini açıklayan Demir, böylece bakımı zor terk edilmiş tarihi evlerin yıkılmasının önüne geçilmiş olacağını söyledi .  Bir tarihi esere ticari değer verilmezse onun yaşamasının mümkün olmadığını dile getiren Demir, biz koruma kullanma dengesi olsun istiyoruz diyerek Şehir Planlama Müdürlüğü’nün olumsuz görüşlerini değerlendirdi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Bakan Ağbal: Hazine taşınmazları vatandaşa satılabilecek

Bakan Ağbal: Hazine taşınmazları vatandaşa satılabilecek

Maliye Bakanı Naci Ağbal, fahiş tutarlarda belirlenen ve vatandaşların tepki gösterdiği emlak vergis

23 Ekim 2017


Ayşe Fügen Arda: Türkiye’de Lüks Konut Talebi Artıyor

Ayşe Fügen Arda: Türkiye’de Lüks Konut Talebi Artıyor

Lüks konut uzmanı Ayşe Fügen Arda, “Türkiye’de lüks konuta olan talep her geçen gün artıyor ancak lü

23 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.