Tarım arazilerine yatırımcıların ilgisi arttı

Salgın sürecinden sonra yatırımcıların ibreyi tarım arazilerine çevirdiği belirtiliyor.

08 May 2020
Tarım arazilerine yatırımcıların ilgisi arttı Tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkileyen koronavirüs salgını, yatırımcıların tercihlerini de değiştirdi. Konut tiplerinde salgın sürecinden sonra farklı tercihler görülmeye başlanırken yatırım tercihlerinde de ibrenin tarım arazilerine kaydığı belirtiliyor.

Tarım Bakanlığı'nın Türkiye genelindeki atıl tarım arazilerinin belirlenmesi, belirlenen bu arazilerin üretim yapmak isteyenlere kiralanması için çalışma başlatması, yatırımcıların ilgisini tarım arazilerine çekti.

Dünya'da yer alan habere göre, Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) İzmir Şubesi tarafından düzenlenen toplantıya katılan Ege Yaş Sebze ve Meyve İhracatçıları Birlik Başkanı Hayrettin Uçak, gündem değerlendirmesinde bulundu.

Nisan ayı sonunda Tarım Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Dijital Tarım Pazarı Projesini (DİTAP) gelecek adına atılmış önemli bir adım olarak nitelendiren Uçak; üretici, ihracatçı, işletmeci ve tüketiciyi aynı platformda buluşturan proje ile köye dönüşlerin ve tarıma olan ilginin de artacağı düşüncesini paylaştı.

"KIRSALA GÖÇ BAŞLAYACAK"

Koronavirüs salgınından sonra gelişecek farklı dünyada ihracatçıların ve tarım sektörünün de buna uygun pozisyon alması gerektiğinden bahseden Hayrettin Uçak, "DİTAP sistemi ile sözleşmeli tarım yapılacak. İyi tarım uygulamalarıyla üretici, satma endişesi yaşamayacak. İster devlet kurumuna isterse ihracatçıya sözleşme karşılığı ürününü satacak. Üreticilerimizin dijital tarıma odaklanmasıyla gençlerimiz de tarıma yönlenecek. Ürününü daha dikmeden kaç liraya satacağını bilecek. Bunun sonucunda da köylere, kırsala dönüş başlayacak. İşini kaybedenler de köylerine dönüp tarıma başladı. Bu artış ekonomimize de olumlu yansıyacaktır" şeklinde konuştu.

"SANAYİCİLER DE TARIM ARAZİSİ ALIYOR"

Türkiye'deki tarım faaliyetlerine sanayicilerin de saygı duyduklarını belirten Hayrettin Uçak, "Türkiye'nin birçok bölgesinde sanayicilerimizin büyük tarım alanları satın aldığını duyuyoruz. Tarım yapmak için geniş çaplı bir çalışmaya ve araştırmaya girdiler. Büyük yatırımcı tarım sektöründe yer almaya başladı. Örneğin Mersin ve civarında 500 – 1000 dönümlük tarım alanları hızla satılıyor. Yatırımcılar ibreyi tarıma çevirdi. Biz tarımın önemli hale gelmesine tabi ki seviniriz" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum