Tarım Arazilerinin Satışı Uzatılıyor

04 Nisan 2016
PAYLAŞ
Tarım Arazilerinin Satışı Uzatılıyor

Tarım arazileri satışı ile ilgili süre Nisan ayından itibaren 6 ay daha uzatılıyor...

Türkiye'de hazine arazisini işgal ederek işleyen tarım çiftçisine 2012'de kabul edilen yasa ile hazineye ait tarım arazileri satışa sunulmuştu. Tarım arazilerinin satışı ile ilgili süre Nisan'dan itibaren yeniden 6 aylığına uzatılıyor. Böylece toplam 255 bin 367 kişiden 155 binine ikinci bir hak verilmiş olacak.

Satışa sunulan araziler için defterdarlıklara veya mal müdürlüklerine başvurulması gerekiyor. Belirlenen arazilerle ilgili sıkışıklık yaşanmaması için defterdarlıklar randevu sistemi ile çalışacak.

Tarım arazileri hissedarlara, kiracılara ve kullanıcılara ihaleye çıkmadan satışa sunuluyor. Satış bedelleri rayiç bedelin yüzde 50'si olan tarım arazilerine sahip olmak isteyenlere çeşitli ödeme kolaylığı sunuluyor. Bu kapsamında tamamı peşin ödemelerde yüzde 20 indirim, yüzde 50 peşin ödemelerde yüzde 10 indirim uygulanıyor. Ayrıca satış bedeli 6 yıl faizsiz olarak, 12 taksitle ödenebiliyor.

Tarım arazisini satın alan çiftçi, satış bedelinden başvuru tarihi itibariyle son 5 yıl içinde tahsil edilen ecrimisil ve kira bedellerini mahsup edecek.


"Tarım Arazilerinin Satışı Uzatılıyor" haberine ait 1 yorum

ercan

05 Apr 2016, 18:36

bu satışlar istanbul için geçerlimi acaba

Yorum Yap