• Emlak Haberleri
  • Tasfiye edilen tasarruf finansman şirketlerinin müşterileri Ekim ayını bekliyor

Tasfiye edilen tasarruf finansman şirketlerinin müşterileri Ekim ayını bekliyor

Temmuz'da tasfiye edilen ve toplamda 53 bin kişiyi ilgilendiren tasarruf finansman şirketlerinin akıbeti Ekim ayında belli olacak.

17 September 2021
Tasfiye edilen tasarruf finansman şirketlerinin müşterileri Ekim ayını bekliyor Halk arasında faizsiz konut ve araba alma olarak belirtilen tasarruf finansman şirketlerinin 21 tanesi Temmuz ayında tasfiye edilmişti. 8 şirket için ise iradi tasfiye kararı verildi. Bu şirketlerdeki yaklaşık olarak 53 bin müşterinin akıbeti de Ekim 2021'de netleşmiş olacak. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu denetmenleri tasfiye edilmeyen 6 şirket ve iradi tasfiyesine karar verilen 8 şirket için raporlarını Ekim 2021'e kadar tamamlayacak.

Konuyla ilgili önemli açıklamalar yapan YAK Avukatlık Ortakları Hande Yayla Oğuzülgen, Buket Altufan Ulu ve Özge Konukçu, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun tasfiye komisyonlarının halihazırda bu şirketlerin hakim ortak ve yöneticilerinin mali hak ve varlıklarına ihtiyati haciz işlemi getirdiğini, şirketlerin genel müdürlükleri ile şubelerinde yoğun güvenlik tedbirleri aldığını, kiralık durumdaki toplam 426 şubenin tümünün de kapatıldığını dile getirerek, şunları söyledi: “Müşterilere yapılacak ödemeler açısından iki farklı senaryo söz konusu. TMSF tarafından tasfiye edilecek şirketlerin müşterileri ve iradi tasfiye sürecine giren şirketlerin müşterilerine karşı yükümlülükleri. İradi tasfiye sürecindeki 8 şirket Kanun’daki düzenlemelere uygun olarak müşteri hak ve menfaatlerini zarara uğratmamak şartı üzerine kurulu bir planı BDDK’ya sundu. Planların BDDK tarafından onaylanması üzerine bu şirketler kendi tasfiye süreçlerini yürütecek. Dolayısıyla müşterilerinin sözleşmedeki tüm haklarını bu şirketler kendileri yerine getirecek. Ödeme zamanı gibi detaylar ise şirketlerin hazırladığı ve BDDK tarafından onaylanan tasfiye planına göre olacak.”

GERİ ÖDEMELER NASIL YAPILACAK?

YAK Avukatlık Ortakları Hande Yayla Oğuzülgen, Buket Altufan Ulu ve Özge Konukçu, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından tasfiye edilecek olan toplam 21 şirket açısından da müşterinin hangi aşamada olduğuna göre sonucun değişeceğine değinerek, şunları dile getiriyor: “Eğer müşteri henüz birikim aşamasında ise, tahsisat yapılmamış, evin veya aracın mülkiyetini edinmemiş ise bu durumdaki müşteriler için ödemeler durduruldu. Çünkü TMSF tahsisat yapmayacak. Bu durumdaki müşteri ilk adımda TMSF Tasfiye Komisyonu tarafından alacakların bildirilmesi için yapılacak daveti bekleyecek. TMSF öncelikle şirketlerin tasfiye bilançosunu hazırlayacak, sıra cetveli düzenleyecek. Şirketin var ise paraya çevrilebilen tüm menkul, gayrimenkul, hak ve alacakları tahsil edilerek sıra cetveline uygun şekilde hak sahiplerine ödemeler yapılacak. Eğer müşterinin tahsisatı yapılmış ise, müşteri evini veya aracını almış ise müşterinin ödeme yapmaya devam etmesi gerekmekte. Bunun için ilgili şirketlerin web sayfalarında ödeme yapılabilecek hesap numaraları ilan edildi. Ödeme yapılmadığı takdirde TMSF artık bu alacakların tahsili için yetkilendirilmiş olduğundan bu durumdaki müşteriler hakkında yasal işlem başlatılacak.”

Birleşme ve devir hallerindeki senaryolarla ilgili de konuşan YAK Avukatlık Ortakları, “BDDK’ya verilecek başvuru dilekçelerinde mevcut yükümlülüklerin yerine getirebileceğine ilişkin bir plan sunması zorunlu kılınmıştır. Müşterilere karşı üstlenilen yükümlülükler taahhüt edilmeden zaten bu devir için izin almak mümkün olmayacaktır.” dedi.

Müşterilerin karşılaşacağı senaryolar şu şekilde:

 TMSF TASFİYE KOMİSYONU TARAFINDAN TASFİYE EDİLECEK ŞİRKETLERİN MÜŞTERİLERİİRADİ TASFİYE KARARI VERİLEN ŞİRKETLERİN MÜŞTERİLERİ
TAHSİSAT YAPILMIŞ İSE

 

1) Müşteri ödeme yapmaya devam etmelidir.

İmza ettikleri sözleşmedeki ödeme tarihi ile ödeme tutarına bakarak ve şirketin web sayfasında ilan edilen banka hesap detaylarına dikkat ederek ödeme yapmaları gerekmektedir.

 

1) İzlenmesi gereken süreç şirket tarafından hazırlanan ve BDDK tarafından onaylanan tasfiye planında yer alacaktır.

2) Müşterilerin tasfiye planına göre izlenmesi gereken süreç hakkında şirket ile iletişime geçmeleri, şirket tarafından yapılacak yazılı bilgilendirmeleri takip etmeleri önerilir.

TAHSİSAT
YAPILMAMIŞ İSE
1) Müşterilere ödemeler TMSF Tasfiye Komisyonu tarafından şirketin alacak ve borçlarının çıkarılarak oluşturulacak sıra cetveline göre yapılacak.

2) Müşterilerin TMSF Tasfiye Komisyonu alacaklıları alacak bildiriminde bulunmaya davet ettiğinde bildirimde bulunmaları gerekir. Müşterilerin TMSF Tasfiye Komisyonu tarafından yapılacak bilgilendirmeleri takip etmeleri önemli.

3) TMSF ve şirketin web sayfasında açıklama yapılmaktadır.   Müşteriler tarafından bu mecraların takip edilmesi önemli olacaktır.

1) İzlenmesi gereken süreç şirket tarafından hazırlanan ve BDDK tarafından onaylanan tasfiye planında yer alacaktır.

2) Müşterilerin tasfiye planına göre izlenmesi gereken süreç hakkında şirket ile iletişime geçmeleri, şirket tarafından yapılacak yazılı bilgilendirmeleri takip etmeleri önerilir.
HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum