Tatil bölgelerinde konut kiraları da arttı

Tatil bölgelerinde konutların satılık fiyatlarının yanı sıra kira ücretlerinde de yüksek seviyede artış oldu.

23 March 2021
Tatil bölgelerinde konut kiraları da arttı Koronavirüs salgını döneminde özellikle yazlık bölgelerde ciddi seviyelerde konut fiyat artışları görüldü. Bu dönemde öne çıkan şehir merkezinden uzakta izole yaşam biçimi, tatil bölgelerinin güzellikleriyle birleşince yatırımcılar için oldukça önemli kriter haline geldi.

Milliyet'te yer alan habere göre, salgın sürecinde tatil bölgelerinde nüfus artınca satılık veya kiralık konut bulmak da zorlaştı. Bu durum da gayrimenkul fiyatlarındaki artışların nedenleri arasında gösteriliyor.

Bodrum'da müstakil yazlık villaların kiraları 100 bin TL'den başlayıp 1 milyon TL'ye kadar yükseliyor. Marmaris'te günlük kira bedeli 1000 ile 5 bin lira arasında değişiyor. Alaçatı'da ise ortak havuzlu sitelerde yer alan konutların dönemlik kira ücretleri 165 bin TL seviyesinden başlıyor.

BODRUM'DA FİYATLAR 3'E KATLANDI

Bodrum'da pandemi sonrasında günlük ve sezonluk ev kiralarının yüzde 50 arttığını belirten Bodrum Emlak Müşavirleri Derneği Sözcüsü Serkan Zeki Öztuncay, salgının yanı sıra yaşanan depremin bölgede kiralık ve satılık fiyatları 3'e katladığını ifade etti.

Mülk sahiplerinin biraz insaflı davranmasını beklediklerini belirten Öztuncay, "Sürecin hep böyle devam etmeyeceğini düşünüyorum. Pandeminin son bulmasının ardından mal sahipleri büyük bir handikap yaşayacaktır. Özellikle büyük şehirlerden gelenler geri dönecektir. O zaman da kiracı bulmakta güçlük yaşanacak" diye konuştu.

MARMARİS'TE ŞİMDİDEN REZERVASYONLAR BAŞLADI

Koronavirüs pandemisi döneminde temiz hava ve bahçeli ev hayali kuranların talebi artırdığından bahseden Marmaris Emlakçılar Derneği ve İstanbul Emlak Müşavirleri Federasyonu Başkanı Zülfikar Soyvural, " Salgın insanların evlerde aradığı beklentiyi değiştirdi. Özellikle büyükşehirlerde yaşayan üst gelir seviyesine sahip aileler, Güney Ege'de dünyaca bilinen Marmaris, Bodrum, Fethiye ve Datça gibi ilçelere yöneldi. Müstakil, günü birlik villalarda tatil yapmak için talep arttı. Şimdiden ön ödemeli rezervasyonlar mevcut. Yaz sezonunda Marmaris ve kırsal turistik mahallelerinde günü birlik ya da sezonluk kiralık müstakil villa kalmayacak gibi görünüyor" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum