TCDD 5 Milyar Liralık Yatırım Yapacak

17 Ekim 2014
PAYLAŞ
TCDD 5 Milyar Liralık Yatırım Yapacak

TCDD, 2015 yılına 5 milyar liralık yatırımla girecek. Bu yatırımla birlikte ulaşım artelleri gelişecek, emlak ve gayrimenkul piyasası da canlanacak.

Düzenleyen: Tugay TOPÇU / Yeniemlak.com

Hükümet, Yüksek Planlama Kurulu'nun (YPK), 2015 yılı programının uygulanması, koordinasyonu ve izlenmesine dair kararını onayladı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararında, 2015 yılı programında yer alan hedeflere ulaşılması amacıyla, politika, strateji, bölge planları ile bölgesel gelişmeye yönelik programların ve yatırımların izlenerek koordineli biçimde yürütülmesi amaçlandığı belirtildi.

YPK KARARA BAĞLAYACAK

Yatırım programında yıl içinde proje alınmasıyla ilgili taleplerden maliyeti 100 milyon liraya kadar olanlar Kalkınma Bakanı onayıyla, 100 milyon liranın üzerindeki projeler YPK tarafından karar bağlanacak.

Kamu kuruluşları, işletmeye alacakları tesisler için ihtiyaç duydukları personeli ilgili bakanlığın onayı ile yatırım süresi içinde istihdam edebilecekler.

TOPLAMDA 11.17 MİLYAR LİRALIK YATIRIM

Resmi Gazete'de yayımlanın listede, kamu iktisadi teşebbüsleri ve bağlı ortaklıkları ile sermayesinin yarıdan fazlası kamuya ait olan işletmeci kuruluşların 2015 yılına ilişkin yatırımlarının da toplam 11.17 milyar lira olması öngörüldü.

Buna göre en çok yatırımı 5.0 milyar lira ile Devlet Demiryolları İşletmesi (TCDD), 1.65 milyar lira ile Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) ve 1.45 milyar lira ile Türkiye Petrolleri A.O. (TPAO) yapacak.

EMLAK VE GAYRİMENKUL PİYASASI CANLANACAK

TCDD'nin YPK'da yer alan 5 milyar liralık yatırımının emlak ve gayrimenkul piyasasını da canlandırması bekleniyor. Kurumun plan aşamasında olan projelerini hayata geçirmesi durumunda bölgesel olarak arsa ve konut fiyatlarının artması, yeni konut projelerinin askıdan inmesi öngörülüyor.


"TCDD 5 Milyar Liralık Yatırım Yapacak" haberine ait yorum yok

Yorum Yap