Tek Evi Olan Emlak Vergisi Öder Mi ?

11 Mayıs 2015
PAYLAŞ
Tek Evi Olan Emlak Vergisi Öder Mi ?

Mülk sahipleri sıklıkla ' Tek evi olan emlak vergisi öder mi ' sorusunun yanıtını merak ediyor. İşte tek evi olan emlak vergisi öder mi sorusunun yanıtı...

Yeni emlak vergisi işlemlerinde her gayrimenkul için farklı oranlarda hesaplama yapılıyor. Fakat mesken tipindeki taşınmazlar için yeni emlak vergisi yüzde 0 oranlı ile hesaplanabiliyor. Peki yeni emlak vergisi kapsamında hangi evler vergiden muaf tutuluyor? Tek evi olan emlak vergisi öder mi ? İşte yanıtı...

Yeni emlak vergisi, mesken taşınmazlarında büyükşehir sınırlarında 1000'de 2, büyükşehir sınırları içerisinde yer almayan bölgelerde ise 1000'de 1 olarak hesaplanıyor.

Mesken tipindeki taşınmazların dışında kalan gayrimenkullerde ise yeni emlak vergisi oranları büyükşehir sınırlarında 1000'de 4, büyükşehir dışında kalan bölgelerde ise 1000'de 2 olarak karşımıza çıkıyor.

Arsa ve arazi tipindeki taşınmazlarda ise yeni emlak vergisi oranları, arazi türündeki gayrimenkullerde büyükşehirlerde 1000'de 2, büyükşehir olmayan yerlerde ise 1000'de 1 üzerinden hesaplanıyor. Arsalarda ise oranlar büyükşehirlerde 1000'de 6, büyükşehir dışında kalan bölgelerde ise 1000'de 3 olarak uygulanıyor.

Mesken tipindeki taşınmazlar için bazı durumlarda yeni emlak vergisi yüzde 0 olarak hesaplanabiliyor. İstenen koşullar sağlandığı sürece meskenler yeni emlak vergisi ödemiyor.

Yeni emlak vergisi muafiyeti şu koşullarda uygulanıyor :

- Tek meskeni olan mülk sahibinin taşınmazı brüt 200 metrekareyi geçmemesi durumunda,

- Mesken sahibinin gelirinin olmaması durumunda,

- Ev hanımı olan ve emekli mül sahiplerinin tek dairesi olması durumunda ve

- Geliri olmayan işsizler, engelli vatandaşlarımız; Şehitlerin dul ve yetimleri ile gaziler muafiyet koşulunu yerine getirmeleri durumunda yeni emlak vergisinden muaf tutuluyor. Yani emlak vergisi ödemiyor.

Yeni emlak vergisi muafiyeti için bağlı olunan belediyeye bildirimde bulunulması gerekiyor.

-

Tek Evi Olan Emlak Vergisi Öder Mi ?

-

Yukarıda tek evi olan emlak vergisi öder mi sorusuna yanıt olabilecek bilgiler yer almaktadır.


"Tek Evi Olan Emlak Vergisi Öder Mi ?" haberine ait yorum yok

Yorum Yap