Tekirdağ’da Tehlike Saçan Yapılar Kontrol Altında!

Tekirdağ Süleymanpaşa'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

28 Eylül 2015
Tekirdağ’da Tehlike Saçan Yapılar Kontrol Altında!

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, çevre için tehlike teşkil eden yapıların kontrol altında olduğu belirtildi...

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nca Süleymanpaşa ilçe sınırları içerisinde bulunan tescilli yapılar konusunda basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, çevre için tehlike teşkil eden yapılar için başlatılan çalışmalar kapsamında, 55 adet terk edildiği için eskimiş ve yıkılmaya yüz tutmuş yapı tespit edilerek dökümantasyon çalışması yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada, Süleymanpaşa ilçesi sınırları içerisinde 350 adet tescilli, sivil mimarlık örneği ve 93 adet 1. Grup tescilli korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı mevcut olduğu bildirilerek, tescilli sivil mimarlık örnekleri olan taşınmaz kültür varlığı yapılardan eskimiş ve yıkılmaya yüz tutmuş olanlar için 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Yasasının görev, yetki ve sorumluluklarını içeren 7. maddesinin (O) bendine istinaden, kuruluşu itibari ile Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı tarafından gerekli iş ve işlemlere başlanmış olup, çalışmaların halen devam ettiği ifade edildi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada, "Başlatılan çalışmalar kapsamında, 55 adet terk edildiği için eskimiş ve yıkılmaya yüz tutmuş yapı tespit edilerek dökümantasyon çalışması yapılmıştır. Yıkılma tehlikesi olup, çevre için tehdit oluşturabilecek yapılarda güvenlik önlemlerinin alınması ve yapı sahiplerine sorumlu oldukları konular ile ilgili tebligat yapılması adına gerekli resmi yazılar Süleymanpaşa Belediyesi’ne gönderilmiştir. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak yapılan çalışmalar sonucunda, konu ile ilgili proje kapsamında, 10 adet tescilli yapılar için rolöve proje ihalesi yapılmış olup, yüklenici firma rölöve çalışmalarını yürütmektedir. 9 adet taşınmaz için rölöve projeleri hazırlatılması hizmet alım işi için ihale aşamasına gelinmiştir. 2 adet taşınmazın tüm projeleri de hazırlatılarak, kurul onayına sunulmuş, 247 ada 5 parselin projeleri onaylatılmıştır. Ayrıca diğer tescilli yapıların ön çalışmaları da belediyemiz tarafından devam ettirilmektedir. Rölöve projeleri, Kültür Varlıkları Koruma Kurulu Edirne Bölge Müdürlüğü’ne iletilerek onaylanması gerekmekte olup, bu karar sonucunda, mail-i inhidam kararı çıkacak olanlar yıkılarak kalıntıları kaldırılacaktır" denildi.

MİRAS ATÖLYESİ İLE TEKİRDAĞ YENİ YÜZÜNE KAVUŞACAK
Öte yandan, belediye tarafından hayata geçirilen Miras Atölyesi 1 projesi ile Süleymanpaşa ilçesi kentsel sit alanındaki yapıları ayağa kaldırmak, eski dokuyu yaşatmak adına bölgesel bazı kamulaştırma ve sokak sağlıklaştırma projelerinin çalışmalarının devam ettiği bildirildi. Çalışmalar kapsamında sit alanında bulunan tarihi yapıları aslına sadık kalıp restore ederek, Süleymanpaşa ilçesinin sit alanlarının yeni yüzüne kavuşturulacağı ifade edildi.İHA
(MK-MK)HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Hamburger Kütahya’ya 1 milyar TL’lik kağıt fabrikası kuracak

Hamburger Kütahya’ya 1 milyar TL’lik kağıt fabrikası kuracak

Avusturyalı Prinzhorn Holding iştiraki Hamburger Containerboard, Kütahya’da 1 milyar TL yatırımla kâ

13 Eylül 2017


AYD ‘Söyleyeceklerimiz Var’ toplantısını İzmir'de düzenledi

AYD ‘Söyleyeceklerimiz Var’ toplantısını İzmir'de düzenledi

AYD, ‘Söyleyeceklerimiz Var’ isimli toplantının ikincisini bu yıl İzmir’de yaptı.

13 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat