Tema İstanbul projesine 'En çevreci' ödülü

Tema İstanbul'da elde edilen enerji tasarrufu ödüle layık görüldü.

03 December 2019
Tema İstanbul projesine 'En çevreci' ödülü Mesa, Artaş, Kantur-Akdaş Ortak Girişimi tarafından hayata geçirilen Tema İstanbul projesi, çevre ve enerji verimliliğine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen Türkiye Konutlarda Enerji Verimliliği Finansman Programı (TuREEFF) kapsamında ödüle layık görüldü. Proje, İstanbul'da hayata geçirilen birçok proje arasından öne çıkarak çevreci kimliği ve konutlarda sağladığı enerji tasarrufu özelliği sayesinde ödüllendirildi.

Tema İstanbul projesinin 1'inci etap çalışması, her yıl 325 bin KWS enerji tasarrufu ve 85 bin kg daha düşük CO₂ emisyonu değerlerini sağlayarak 'Enerji Verimliliği Ödülünü' kazandı.

YÜZDE 80'E KADAR ENERJİ VERİMLİLİĞİ

Ödül törenine katılan ve bir konuşma yapan Tema İstanbul Genel Müdür Aydın Ayçenk, projelerini sürdürülebilir bir yaşam alanı haline getirdiklerini belirterek A sınıfı yapı malzemeleri kullandıklarının altını çizdi. Tema İstanbul'un Türkiye'nin en büyük ve ilk master planlı projesi olma özelliğinden bahseden Ayçenk, "Tema İstanbul, Avrupa Birliği standartlarının üzerindeki yapı kalitesiyle Türkiye'nin enerji verimliliği ödülüne sahip çevreci ve sürdürülebilir projesi olarak konumlanıyor. B sınıfı enerji verimliliği belgesine sahip projemiz, C seviyesindeki binalara kıyasla yüzde 20, ülke genelindeki yapı stoku ortalamasından ise yüzde 80'e kadar daha enerji verimli. Türkiye'de kullanılan elektriğin dörtte biri, enerjinin üçte biri ve doğalgazın yine dörtte biri konutlarda tüketiliyor. Uygulanan enerji verimli sistemlerle ülkemizin dış enerji bağımlılığı azaltılabilir. Bu nedenle bu tarz konut projelerinin ve kentsel dönüşümde doğru uygulamaların ülke ekonomisine ve sürdürülebilir kalkınma modellerimize pozitif etkisi var" ifadelerini kullandı.

Enerji verimliliğini milli bir görev sorumluluğunda yaptıklarını ifade eden Ayçenk, "Enerji verimliliği konusu bizim için öncelikli bir tasarım kriteri. Bölgesinde ve sektöründe referans noktası olan Tema İstanbul, sunulan tüm olanakların sürdürülebilir olmasını sağladığı gibi, enerji verimliliği konusundaki donanımıyla da Tema İstanbul'u 'En yaşanabilir proje' olarak öne çıkarıyor" şeklinde konuştu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum