Terör Emlak Piyasasını da Vurdu

Siirt Merkez'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

06 Ağustos 2015
Terör Emlak Piyasasını da Vurdu

Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yakın zamanda patlak veren terör olayları bölgenin emlak piyasasına büyük darbe vurdu.

Proje yatırımlarının ertelendiği ve turizm ile alakalı yapılan rezervasyon işlemlerinin iptal edildiği bölgede emlak piyasası da adeta durma noktasına geldi. Güneydoğu Anadolu'da temeli atan birçok konut projesinin inşaat çalışmaları yaşanan terör olayları sebebiyle durduruldu. Tüketiciler, bölgeden ev alma düşüncelerini ileri bir tarihe öteledi.

SALDIRILAR YATIRIMLARI DURDURDU

Güneydoğu Anadolu bölgesinde 20 yıldır müteahhitlik işi ile uğraşan Bedirhan Akyol, yaptıkları yatırımların tamamına yakınının bölgede konumlandığı belirterek, istikrarın sağlanması gerektiğine vurgu yaptı. Savaşın yalnızca dış mihraklara fayda sağlayacağını belirten Akyol, "Bu savaş sadece dış güçlere fayda getirir, Türkiye'deki insanlara bir faydası olmaz. Diyarbakır'da bu savaş sürdüğü sürece hiçbir sektör ilerlemez. Terör saldırıları, ciddi bir şekilde yatırımları etkiledi. Satışlar sıfır, hiçbir şekilde iş yapamıyoruz. 50 milyon liraya yakın yatırım yaptık. Yatırımlarımızın hepsi durdu" açıklamasıyla bölgedeki konut sektörünün durumunu açıkladı.

FİYATLAR DÜŞÜŞE GEÇTİ

Mardin'de emlakçılık yapan Ata Şahin ise genel seçim dönemiyle bölgednin emlak piyasasında yaşanmaya başlanan durgunluğun, terör saldırıları ile birlikte daha da kötüye gittiğine belirterek, "İnşaat ve emlak sektörü ciddi bir düşüş içerisinde. Temelleri atılmış inşaatlar durduruldu. Kimse önünü göremiyor. Ev ve arsa satışlarında ciddi bir durgunluk yaşanıyor. Halk belirsizlik ve çatışmalı süreç nedeni ile ev satın almıyor" diye konuştu.

Satışların durması bir yana bölgedeki konut fiyatlarının da sert bir düşüş yaşadığı açıklayan Mardinli emlakçı Rayıf Demir ise şunları kaydetti:

Mardin'de sanayi istenilen düzeyde değil. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın sayesinde ticaretimizi sağlıyorduk. Ancak bu olaylar nedeni ile gelmiyorlar. Korku içindeler. Bazıları sahibi oldukları ev ve arsaları satışa çıkarmış durumda. Yatırım yapmaktan çekiniyorlar. Memleketimiz için hayırlı olan tek şey barış

SATIŞLAR AŞIRI DÜŞTÜ

Siirt bölgesinin deneyimli emlakçısı Muhsin Kebapçı ise, 7 Haziran'dan sonra hızla düşüşe geçen konut satışlarının terör saldırıları ile birlikte tamamen durduğunu belirtti. Kebapçı, vatandaşların kendi evlerini satmaya çalışarak, başka şehirlerden ev almayı talep ettiğini açıklayarak, “2014 tarihinde yaklaşık 950 konut satılırken, 8'inci ayda olmamıza rağmen satılan konut sayısı 150 ile 200'ün üzerine çıkmadı. Ayrıca, seçim öncesi 300 bin liraya satılan arsalar bugün 150 ile 200 bin liraya alıcı bulamıyor” dedi.

KİRALIK EVLER DAHA ÇOK TERCİH EDİLİYOR

Diyarbakır'da emlakçılık yapan Vedat Kazanççı da, yaşanan terör olaylarıyla birlikte zor günler geçiren emlakçılar arasında... Konut satışlarında büyük bir düşüş olduğuna dikkat çeken ve ev fiyatlarının da düştüğünü söyleyen Kazanççı, insanların yaşanan terör saldırıları sebebiyle endişeli olduğunu, bu yüzden daha güvenli yerlerde ikamet ettiklerini, konut almak yerine de kiralamayı tercih ettiklerini açıkladı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum