Ticari gayrimenkullerde fiyat artışı devam edecek!

Ticari gayrimenkul fiyatlarında, yıllık bazda nominal yüzde 81,7 ve reel olarak yüzde 8,9 oranında artış yaşandı. Bu yüksek artışa rağmen, ticari gayrimenkul piyasasında fiyat artış beklentisiyle yatırımcı hareketliliği yaşanıyor.

14 June 2024
Ticari gayrimenkullerde fiyat artışı devam edecek! Geçtiğimiz hafta, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından bu yılın 1. çeyreğine ilişkin TGFE verileri açıklandı. Ticari Gayrimenkul Fiyat Endeksi (TGFE), 2024'ün ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 12, yıllık bazda nominal yüzde 81,7 ve reel olarak yüzde 8,9 arttı. Türkiye genelinde ilk çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 11,7 artan Dükkan Fiyat Endeksi, bir önceki yılın aynı dönemine göre nominal yüzde 82,8 ve reel olarak da yüzde 9,6 yükseldi. Ticari gayrimenkul fiyat artışlarında son yılların en yüksek rakamına ulaşılırken, piyasada hareketlilik devam ediyor. Fiyat artışlarının devam etmesi beklentisi, yatırımcıların kar etme refleksiyle davranmalarına yol açıyor. Ticari gayrimenkul fiyatlarındaki bu yükseliş, yatırımcılar için cazip fırsatlar sunuyor. Bu artış trendinin yatırımcılarda karşılık bulduğunu belirten Bilgiçler Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ali Emre Bilgiç, “Ticari gayrimenkul yatırımcısı, konut yatırımcısı gibi hareket etmiyor. Konut yatırımcısındaki duraklama, fiyat düşüş beklentisi için. Ancak ticari gayrimenkul yatırımcısı fiyatların daha da artacağının bilincinde. Bu sebeple bu artış trendini değerlendirerek, uzun vadeli yatırım planları yapıyorlar” diye konuştu.

Yılın ilk yarısında ticari gayrimenkullere yaz geldi!

2024 yılının başında gayrimenkul sektöründe çizilen karamsar tablo, ticari gayrimenkullerde bahar havasına dönüştü. Konut sektöründe yaşanan duraksama, ofis ve dükkan yatırımcısında yaşanmadı. Dövizdeki dalgalanma risklerini aza indirmek isteyen yatırımcı yine ofis ve dükkan yatırımından vazgeçmedi. İlk çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 13 artan Ofis Fiyat Endeksi, 2023'ün aynı dönemine göre nominal yüzde 75,1, reel olarak da yüzde 5 artış kaydetti. Tüm bu veriler ışığında ticari gayrimenkul piyasasındaki hareketliliğin devam edeceğini öngördüklerini belirten Bilgiçler Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ali Emre Bilgiç, “Ekonomik göstergeler ve piyasa dinamikleri, ticari gayrimenkul fiyatlarının önümüzdeki dönemlerde de artış trendini sürdürebileceğine işaret ediyor. Özellikle büyük şehirlerdeki ticari alanlara olan talep, fiyatların yükselmesinde önemli bir etken olarak görülüyor” dedi.

Sadece yatırım için değil ihtiyaç için de ofisler talep görüyor!

2023 yılında küresel olarak daralan ticari gayrimenkul piyasası için 2024 yılından beklenen önemli potansiyel gerçekleşmek üzere. Faiz oranlarındaki daralma ve enflasyonda azalma beklentisiyle yılın 2.yarısında yatırımcılar için daha elverişli bir ortam sağlaması bekleniyor. 2024 yılı itibariyle yatırımcı odağının değiştiğini belirten Bilgiçler Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ali Emre Bilgiç, yatırımcıların finansal performans artışının yolunun da yeni nesil tasarımlardan geçtiğinin altını çizdi. Bilgiç, “Bayrampaşa AKTİM Çarşı – Ofis projemizde 338 bağımsız bölüm bulunuyor. Şimdiden projemizin yüzde 42’sinin satışını gerçekleştirdik. Ofis ve yeni dükkan arayışı özellikle İstanbul’da arz eksikliğine sebep oluyor. 2024 yılı ticari gayrimenkul projesi üreten markaların yılı olacak diyebiliriz. ”dedi.

HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum