Tokat Niksar Ahi Pehlivan Anıt Mezarı Açıldı!

Tokat Niksar'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

10 Ekim 2015
Tokat Niksar Ahi Pehlivan Anıt Mezarı Açıldı!

Tokat’ın Niksar ilçesinde Anadolu’da Ahi kültürünün gelişmesinde ve Anadolu’ya yayılmasında büyük katkıları olan "Ahi Pehlivan Anıt Mezarı" açılışı törenle yapıldı...

Erzurumlu Emrah’tan Cahit Külebi’ye Halk Aşıkları ve Şiir Şöleni programı kapsamında, Anadolu’da Ahi kültürünün gelişmesinde ve Anadolu’ya yayılmasında büyük katkıları olan Ahi Pehlivan Anıt Mezarı açılış töreni düzenlendi.

Törene Niksar Kaymakamı Selami Kapankaya, Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü'nden Bekir Yeğnidemir, Niksar İlçe Emniyet Müdürü Zeki Akyol, İlçe Müftüsü Ali Canbolat, Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Remzi Zengin ve dernek üyeleri ile halk aşıkları, şairler ve vatandaşlar katıldı.

Programda açılış konuşmasını yapan Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü'nden Bekir Yeğnidemir, Ahilik ve Ahi Pehlivan hakkında bilgiler vererek “Ahilik; Anadolu’da XIII. Yüzyılda görülmeye başlamıştır. Osmanlı Devleti’nin kurulmasında önemli rol oynayan dini-içtimai bir teşkilattır. Temelde Kur’an ve Hz. Peygamberimizin sünnetine dayanan prensipleriyle İslami anlayışa bağlı olması nedeniyle 'uhuvvet’i hatırlattığından kolayca yayılmıştır. Niksar’ın 1077’de Melik Ahmet Gümüştekin Gazi tarafından fethinden önce ve sonrasında yerli halkla kaynaşarak İslamiyet potasında buluşmak amacıyla bu bölgede kurulmuş çok sayıda zaviye ve tekkenin varlığını bilmekteyiz. 1268’de meydana gelen deprem ve 1289’daki sel felaketleri büyük yıkıma uğrayan Niksar’da, Ahi Pehlivan-ı Evladi Hazretleri ve ahilik teşkilatı, bütün gücü ile halkın yanında yer alıp, yaralarını sarmada maddi ve manevi fedakarlıklar göstermiş, adeta şehri yeniden imar etmişlerdir. Geçen sene temeli atılan ve şu anda yapılacak olan Ahi Pehlivan-ı Evladi Niksar için büyük değerdir” dedi.

“ERZURUMLU ŞAİR EMRAH, CAHİT KÜLEBİ VE AHİ PEHLİVAN ÜÇÜ YAN YANA”
Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan ise böyle bir eserin konuşlanmasından son derece memnuniyet duyduklarını belirterek “Selçuklu’dan bize kalmış atamız Ahi Pehlivan, Osmanlı’dan bize kalmış Şair Emrah ve Cumhuriyet döneminden Cahit Külebi. Hepsi bugün Niksar’ımızda ve yan yanalar. Her bir değerimizi rahmetle anıyorum. Kendileri dönemlerinin en değerli insanları. Hepsi tarihi Başkent Niksar’da. Maneviyatlarını hissetmemek mümkün değil. Bulunduğumuz yer Emrah Parkı diye geçiyor. Erzurumlu Emrah Türbesi Rahmetli Belediye Başkanımız Selahattin Hançer büyüğümüz tarafından yaptırıldı. Bir diğer değerimiz Cahit Külebi’nin mezarı benden önceki Belediye Başkanımız Duran Yadigar tarafından yaptırıldı. Belediye Başkanlarımıza sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum. Emekleri bizlere bu değeri kazandırdı. Mezarın yapımı aşamasında bende burada Fen İşleri Müdürlüğü görevini ifa ediyordum. Son olarak da Ahi Pehlivan Anıt Mezarımızı yaptırma onuru bana nasip oldu. Yapılan anıt mezarın Niksar’a hayırlar getirmesini diliyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Programda son olarak konuşan Niksar Kaymakamı Selami Kapankaya ise Niksar’ın her bir köşesinin değerlerle dolu olduğunu söyledi. Kapankaya konuşmasında Ahi Pehlivan Anıt Mezarı’nın açılışını yapmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirterek yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti.
Yapılan konuşmaların ardından İlçe Müftüsü Ali Canbolat’ın duasıyla anıtın kurdelesi kesildi.İHAHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


ABD’de ikinci el konut satışında düşüş

ABD’de ikinci el konut satışında düşüş

Amerika Birleşik Devletleri’nde yayımlanan rapora göre haziran ayından ülkede ikinci el konut satışı

25 Temmuz 2017


İstanbul’da enerji santrali kurulacak

İstanbul’da enerji santrali kurulacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kemerburgaz’da 70 dönümlük araziye 5MW’lık enerji tarlası kuracağını

25 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat