TOKİ 100 Bin Sosyal Konut İnşa Edecek

2015 yılında 50 bin sosyal konut üreteceğini açıklayan TOKİ, hedef büyüttü. TOKİ 100 bin sosyal konut inşa etmeyi hedefliyor.

27 Mayıs 2015
TOKİ 100 Bin Sosyal Konut İnşa Edecek

2015 yılında 50 bin sosyal konut üreteceğini açıklayan TOKİ, hedef büyüttü. TOKİ 100 bin sosyal konut inşa etmeyi hedefliyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, hedeflerinin 100 bin sosyal konut yapmak olduğunu bildirdi.

İslam, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile TOKİ arasında imzalanan Sosyal Konut Projesi kapsamında, Sincan Temelli'de yapılan konutların sahiplerinin belirleneceği kuraların çekilmesi için Serim Sırrı Tarcan Spor Salonu'nda düzenlenen törene katıldı.

81 İLDE 650 BİNEN FAZLA YENİ KONUT

Türkiye'yi yeni, modern ve estetik binalarla tanıştırdıklarını, gecekondu kavramına son verdiklerini ve vatandaşların kira öder gibi ev sahibi olmasını sağladıklarını anlatan İslam, toplu konutta bir devrim gerçekleştirdiklerini ve 81 ilde 650 binden fazla yeni konut yaptıklarını, 2023 yılında 6,5 milyon konutun dönüşümünü tamamlamayı hedeflediklerini aktardı.

İslam, muhtaç ve yoksul vatandaşların barınma ihtiyaçlarının karşılanması için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile TOKİ arasında 2009 yılında imzalanan protokolle sosyal konut projesini uygulamaya koyduklarını kaydetti.

25 BİN KONUT TESLİM EDİLDİ

Bu kapsamda bakanlık olarak TOKİ'ye 1 milyar 251 milyon lira kaynak aktardıklarını anımsatan İslam, bu proje kapsamında 1+1 ve 2+1 odalı nitelikli sosyal konutlar yapmaya başladıklarını, bugüne kadar 37 bin civarında konutun yapım işlemlerinin tamamlandığını, bunların 25 bininin hak sahiplerine teslim edildiğini, 13 bin civarında konutun da ihale ve inşaatının sürdüğünü aktardı.

Proje çerçevesinde, Ankara'da Mamak Kusunlar'da bin 176, Beypazarı'nda 24 konutun teslim edildiğini hatırlatan İslam, "Projede yapılan konutlarda, ihtiyacı olan vatandaşlarımız dönemsel artış uygulanmaksızın, tüm taksitleri sabit, 100 ila 130 lira olmak üzere 270 ay vade ile ev sahibi oluyor. Konutların gerçek maliyetini hak sahiplerimize yansıtmıyoruz. Bunu bakanlığımız kaynaklarından sübvanse ediyoruz" diye konuştu.

Bugün düzenlenen kura töreniyle, proje kapsamında Sincan Temelli'de yaptırılan bin 96 konutun teslim edileceğini dile getiren İslam, kuraya bin 373 kişinin katılacağını, bunlardan 210'nun engelli olduğunu söyledi.

Bakan İslam, konuşmasına şöyle devam etti:

"İnşallah bu konutların hepinize mutluluk ve saadet getirmesini temenni ediyoruz. Bu evlerde mutlulukla yaşamanızı diliyoruz. Bundan sonra da konutlarımızı yapmaya devam edeceğiz. Hedefimiz 100 bin konut. Sistemimizi daha iyileştireceğiz, daha güzelleştireceğiz. Türkiye'nin her yerinde isteğe ve müracaata bağlı olarak konutlarımızı, sosyal konutlarımızı TOKİ ve yerel yönetimlerimizle birlikte yaparak, sizlere teslim etmeye devam edeceğiz. Hepinize bol şans diliyorum. Yeni evlerinizde mutluluklar diliyorum. Allah'a emanet olun"

TOKİ KONUTLARININ YÜZDE 85'İ SOSYAL KONUT

TOKİ Finansman Dairesi Başkanı Ayhan Karaca ise kurumun 58, 59, 60, 61 ve 62. hükumetlerin planlı kentleşme ve konut üretim seferberliği kapsamında bugüne kadar 81 ilde, 659 bin 861 konut rakamına ulaştığını, üretilen konutların yüzde 85'inin sosyal nitelikli konutlar olduğunu, bunlar için 69,5 milyar liralık ihale gerçekleştirildiğini belirtti.

Karaca, TOKİ'nin sosyal donatı uygulamaları kapsamında ülke genelinde 22 bin 153 derslikli 987 okul, 14 üniversite, 988 spor salonu, 266 hastane, 522 ticaret merkezi, 515 cami, 42 kütüphane, 150 kamu hizmet binası ve 18 stadyum yapımı gerçekleştirildiğini vurguladı.

TOKİ ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde 100 bin sosyal konutun yapımının hedeflendiğini anlatan Karaca, bunlardan 38 bin 877'sinin projelendirilmesine ve üretimine başlandığını, 26 bin 947'sinin ise hak sahiplerine teslim edildiğini anlattı.

TOKİ'nin Ankara'da da birçok projeye imza attığını aktaran Karaca, 226 şantiyede 74 bin konut rakamına ulaşıldığını, 54 ilköğretim, 26 lise, 25 kreş, aile toplum merkezi, yüzme havuzu, katlı otopark, 7 hastane, 13 sağlık ocağı, 5 kütüphane ve çok sayıda kamu hizmet binasının imalatlarının gerçekleştirildiğini aktardı.

1096 SOSYAL KONUTUN KURASI YAPILDI

Konuşmaların ardından bin 96 sosyal konut için kura çekimi gerçekleştirildi.

Bakan İslam, kurada, Münevver Özatat adlı vatandaşın ismini ve ardından da konut kurasını çekti.

Özatat, çok sevinçli ve mutlu olduğunu belirterek, "Allah razı olsun. Bana çıkacağını hissetmiştim, içime doğmuştu. Herkese nasip olsun, hayırlısı olsun. Herkes bu mutluluğu tatsın. Rabbim herkese nasip etsin. Bakanımızdan, Başbakanımızdan, Cumhurbaşkanımızdan çok çok memnunum. Çok çok teşekkür ederim" dedi.

Dar gelirliyi ev sahibi yapan TOKİ, 2015 yılında da sosyal konut projelerine ağırlık verecek. TOKİ 2015 hedeflerine 100 bin sosyal konutu hak sahiplerine teslim etmeyi de ekledi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


TOKİ Amasya Suluova 2. Etap için kura çekilişi yapıldı

TOKİ Amasya Suluova 2. Etap için kura çekilişi yapıldı

TOKİ, Amasya Suluova 2. Etap projesindeki kontların yeni sahipleri kora çekilişi ile belirlendi.

24 Temmuz 2017


TOKİ’nin Kağıthane arsası 319 milyon 200 bin TL teklifle tarihe geçti

TOKİ’nin Kağıthane arsası 319 milyon 200 bin TL teklifle tarihe geçti

TOKİ, ‘arsa karşılığı gelir paylaşımı’ modeliyle satışa çıkardığı, Kağıthane’de bulunan 40 bin met

24 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat