TOKİ Başkanı Görevden Alındı

18 Nisan 2014
PAYLAŞ
TOKİ Başkanı Görevden Alındı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Ahmet Haluk Karabel görevden alınarak yerine Mehmet Ergün Turan getirildi.

İnternete düşen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen ses kaydında fırça attığı ileri sürülen TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayladığı kararname ile görevinde alındı, 18 Nisan 2014 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan kararnameye göre, TOKİ Başkanlığına Mehmet Ergün Turan atandı

 

Özal döneminde kuruldu
Türkiye'nin yaşadığı hızlı kentleşme sebebiyle oluşan konut ve kentleşme sorunlarının çözülmesi ve üretimin artırılarak işsizliğin azaltılması amacıyla, Turgut Özal'ın başbakanlığı döneminde Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı kurulmuştu. Bu tarihte yürürlüğe giren 2985 sayılı Toplu Konut Kanunu ile özerk Toplu Konut Fonu oluşturulmuştu. ANAP iktidarları döneminin ardından geri planda kalan TOKİ, AK Parti iktidarları döneminde yeniden projeleriyle öne çıktı ve önemli bir kamu birimi haline geldi. TOKİ'nin bir dönem başkanlığını yapan Erdoğan Bayraktar, daha sonra atandığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevinden 17 Aralık operasyonu sonrası yaşanan gelişmelerin ardından azledilmişti.

 

 

Yeni Başkan Mehmet Ergün Turan kimdir?

 

Mehmet Ergün Turan, 1967 yılında Bakırköy’de doğan Turan, İlk, orta, lise tahsilini İstanbul’da tamamladıktan sonra 1990 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu. Mehmet Ergün Turan, 1999-2004 ve 2009 Yerel Seçimlerine Güngören ilçesinden İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliğine seçildi. Bu süreçte Güngören Belediyesi Teknik Başkan Yardımcılığı, İBB İmar Komisyon Üyeliği ve Başkanlığı, İBB Encümen Üyeliği, İBB Meclis 2.Başkan Vekilliği görevlerini yürüttü.
2009 Mahalli İdareler Seçimleri’nden sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ak Parti Grup Başkan Vekilliği görevini yürüttü.

 

 

mehmet ergün

 

 

 


"TOKİ Başkanı Görevden Alındı" haberine ait yorum yok

Yorum Yap