• Toki Haberleri
  • TOKİ Başkanı Turan: Kentsel Dönüşümden Kaçış Yok

TOKİ Başkanı Turan: Kentsel Dönüşümden Kaçış Yok

TOKİ Başkanı Turan, 2023 yılında 3 milyon konutun 50 yaş ve üzeri kategorisine gireceğini ve 'kentsel dönüşümden kaçış olamayacağını' açıkladı.

21 Temmuz 2014
TOKİ Başkanı Turan: Kentsel Dönüşümden Kaçış Yok

TOKİ Başkanı Turan, 2023 yılında 3 milyon konutun 50 yaş ve üzeri kategorisine gireceğini ve 'kentsel dönüşümden kaçış olamayacağını' açıkladı.

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün  Turan, "18 milyon konutun 5.3 milyonunun dönüşüme ihtiyacı var. Bunların 3 milyonu, 2023'e kadar 50 yaş ve üzerine çıkacak. Bu da kentsel dönüşümü hızlandıracak, bundan kaçış yok" dedi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, yerel yönetimlerle başlatılan büyük kapsamlı kentsel yenileme programı kapsamında 283 bin 20 konutluk gecekondu ve dönüşüm çalışmasının projelendirildiğini belirterek, "226 farklı bölgede 103 bin 873 konutluk ihale çalışması yapıldı. İhalesi tamamlanan 205 projede 90 bin 971 konutun yapımına başlandı. 128 bölgede yaklaşık 65 bin konutun inşası tamamlandı" dedi.

MEYVELERİNİ VERMEYE BAŞLADI

Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 58, 59, 60 ve 61. hükümetler döneminde başlatılan Planlı Kentleşme ve Konut Üretimi Seferberliği çerçevesinde ülke genelinde başlatılan kentsel dönüşümün meyvelerini vermeye başladığını söyledi.

OLUMLU DEĞİŞİM

Vatandaşların huzurlu ve mutlu şekilde, geleceğe güvenle bakarak yeni umutlar yeşertmesinin, kendini yaşadığı şehre ait, onun parçası gibi hissetmesiyle mümkün olduğunu vurgulayan Turan, dönüşüm gerçekleştirilen yerlere bakıldığında bu olumlu değişimin çok açık görülebildiğini belirtti.

Özellikle deprem gibi afet riski bulunan şehirlerde kalitesiz ve ömrünü tamamlayan yapıların yer aldığına işaret eden Turan, şöyle konuştu:

"Önümüzdeki süreçte kentsel dönüşüm kaynaklı konut üretiminde önemli artışlar olacak. Çünkü kentsel alanlarda yaklaşık 18 milyon konut bulunuyor. Yaklaşık 5.3 milyonunun ise dönüşüme ihtiyacı var. Bunların 3 milyonu, 2023'e kadar 50 yaş ve üzerine çıkacak. Bu da ülke çapında kentsel dönüşümü hızlandıracaktır, bundan kaçış yok. İhtiyaçları doğrultusunda ülkemizin imkan ve tecrübeleri de seferber edilerek, 60 yıllık gecekondu sorunu ve kentsel yenilemenin çözülebileceğine inanıyorum"

''BİREY VE GRUPLARA BIRAKILMAYACAK DERECEDE ÖNEMLİ''

"Ülkedeki gecekondu ve kaçak yapılaşma alanları, sadece birey ve grupların kaderi, eksikliği ya da yanlış davranışlarından kaynaklanmadığı gibi çözüm de birey ve gruplara bırakılmayacak kadar önemli" ifadesini kullanan Turan, dönüşüm projelerinin, bakanlık, belediye, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütleri, üniversiteler ve vatandaşların birlikte gerçekleştirebileceği bir süreç olduğunu anlattı.

MARKA ŞEHİRLER ÇOĞALACAK

Kentsel dönüşümün planlama, araştırma, tasarım ve uygulama gibi boyutlarıyla ileri düzeyde profesyonellik ve beceri gerektiğine işaret eden Turan, şehirlerde yaşam kalitesinin artırılması, kültürel ve doğal çevrenin korunmasının, ilerleyen süreçte marka şehirlerin çoğalmasını sağlayacağını dile getirdi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


TOKİ Sivas Hafik’te 94 konutluk proje yapacak

TOKİ Sivas Hafik’te 94 konutluk proje yapacak

TOKİ’nin Sivas’ın Hafik ilçesinde inşa edeceği 94 konutluk yeni bir projenin ihalesi 25 Ekim’de yapı

13 Eylül 2017


Düzce Gümüşova TOKİ başvuruları başladı

Düzce Gümüşova TOKİ başvuruları başladı

Düzce Gümüşova TOKİ Evleri başvuruları 13 Eylül- 29 Aralık tarihleri arasında kabul edilecek.

13 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat