TOKİ Cumhurbaşkanlığı Sarayı Maliyetini Açıklamadı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi resmi yazıyla TOKİ'den Cumhurbaşkanlığı Sarayı maliyetlerini istedi. TOKİ ise bu talebi reddetti.

03 Aralık 2014
TOKİ Cumhurbaşkanlığı Sarayı Maliyetini Açıklamadı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi resmi yazıyla TOKİ'den Cumhurbaşkanlığı Sarayı maliyetlerini istedi. TOKİ ise bu talebi reddetti.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi resmi yazıyla Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’ndan Atatürk Orman Çiftliği’nde inşa edilen 'Cumhurbaşkanlığı Sarayı' maliyetlerini istedi. TOKİ ise yine resmi yazıyla bilgi ve belgelerin zamanından önce açıklanması halinde ülkenin ekonomik çıkarlarına zarar vereceğini iletti.

''İKTİDARLARINI SÜRDÜREMEZLER''

TOKİ’nin cevabını yorumlayan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Kaçak Sarayın maliyetlerinin 5 katrilyonun üzerinde olabileceğini ve bu maliyetin buzdağının görünen kısmı olduğunu açıklamıştık. TOKİ’nin maliyeti açıklamama nedeni, ülkenin ekonomisine zarar verecek olması ise, bu demektir ki, kaçak sarayın maliyeti açıklandığında, borsada spekülatif bir durum yaşanacak, dudaklarımızı uçuklatacak bir maliyeti olduğu anlamına geliyor. Bu nedenle tarafımıza bilgi verilmemesi Kaçak Sarayın maliyeti ekonomik kriz nedeni olacak boyutta olduğunu düşündürüyor. Maliyetin açıklanandan çok daha yüksek olduğunu söylemiştik, zira açıklanan eş bir maliyet olsaydı maliye bakanlığının açıkladığı rakamı TOKİ de açıklamaktan çekinmezdi. Kesin olarak söyleyebiliriz ki Kaçak Saray’da maliyet açıklanan rakamdan yani 1,5 katrilyondan yüksektir. Milletin parasını harcadıkları için, milletin sarayı gibi bir kılıf bulmaya çalışsalar da yaptıkları aşırı lüks harcama hiçbir şekliyle kabul görecek durumda değil. Halkın yoksulluğuna çözüm aramak yerine lüks içerisinde, jakuzili, havuzlu, buhar odalı, hamamlı cumhurbaşkanlığı konutu yaptıranlar, ekonomik krize neden olacak bir maliyetle, halkın kullanımında olan Atatürk Orman Çiftliği'ni gasp ederek kaçak saray yaptıranlar iktidarlarını sürdüremezler“ şeklinde konuştu.

Candan, ayrıca bilgi edinme kanununa göre TOKİ’nin cevabına itiraz edeceklerini sözlerine ekledi.

TOKİ'nin Mimarlar Odası Ankara Şubesi'ne gönderdiği belgede şu ifadelere yer verdi:

Ülkenin ekonomik çıkarlarına ilişkin bilgi veya belgeler başlıklı madde 17 ‘açıklanması ya da zamanından önce açıklanması halinde, ülkenin ekonomik çıkarlarına zarar verecek veya haksız rekabet ve kazanca sebep olacak bilgi veya belgeler, bu kanun kapsamı dışındadır’ hükmü gereğince, İdaremiz tarafından bilgi verilmesi, uygun görülmemiştir

Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından resmi yazıyla TOKİ’ye sorulan sorular arasında ise binanın toplam inşaat maliyeti, kaba ve ince inşaat imalatları, çevresindeki 40 metre genişliğindeki yol maliyeti, işçilik maliyeti, peyzaj düzenlemesinde ithal edilen ağaçların maliyeti, çevre düzenleme ihalelerini işlerini alan şirketlerin bilgileri, temizlik, bahçe bakımı, aydınlatma ve işletme giderleri yer aldı.

TOKİ ayrıca bu sorulara ilettiği cevapta Başbakanlıktan bilgi alınması notunu düştü.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


TOKİ Safranbolu'da 146 konutunu kurasız satışa çıkardı

TOKİ Safranbolu'da 146 konutunu kurasız satışa çıkardı

TOKİ’nin Karabük'ün Safranbolu ilçesinde inşa ettiği 146 konut, ön şartsız, kurasız, seçme ve alma o

15 Eylül 2017


7 İklim 7 Bölge Mimari Fikir Yarışması sonuçları belli oldu

7 İklim 7 Bölge Mimari Fikir Yarışması sonuçları belli oldu

TOKİ ve iştirak şirketi Emlak Konut GYO tarafından gerçekleştirilen '7 İklim 7 Bölge Ulusal Mimari F

15 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat