TOKİ Dolandırıcıları İş Başında!

Dar gelirli vatandaşları ev sahibi yapan TOKİ'nin kötü amaçlar doğrultusunda kullanıldığı ortaya çıktı.

19 Ağustos 2014
TOKİ Dolandırıcıları İş Başında!

Dar gelirli vatandaşları ev sahibi yapan TOKİ'nin kötü amaçlar doğrultusunda kullanıldığı ortaya çıktı.

'Kira öder gibi ev sahibi olma' hayali dolandırıcıların işine yaradı. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) adını kullanan dolandırıcılar, “TOKİ’den geliyoruz” diyerek vatandaşı kandırıp parasını kaptı.

Son olarak İstanbul’un önemli bir ilçesinde gerçekleşen dolandırıcılık olayı şöyle gelişti; TOKİ’nin sosyal konutları çekilişle satmasından yola çıkan dolandırıcılar, civardaki vatandaşlara giderek “Bize ön ödeme yaparsanız çekilişte sizin adınızın çıkmasını sağlarız” dedi ve para istedi. Kendilerini TOKİ görevlisi olarak tanıtan kişiler ‘konut giriş ücreti’ adını verdikleri sistemle çok sayıda vatandaştan para topladı. Konuyla ilgili yüzlerce şikayet telefonu alan TOKİ, adını kullanan dolandırıcılara karşı mücadele başlattı.

264 YIL HAPİS İSTENDİ

2012 yılında başlayan ve son aylarda tekrar gündeme gelen konuyla ilgili TOKİ’nin hukuk departmanı devreye girdi. İdarenin takibi sonucu; İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi vatandaşı ev umuduyla dolandırdığı iddia edilen sanık E. D. hakkında 264 yıl hapis cezası istedi. E. D. hakkında 130 vatandaş şikayette bulundu. TOKİ yetkilileri, resmi evrakta sahtecilik ve dolandırıcılık suçlamasıyla açılan davalar olduğunu ve takiplerin de devam ettiğini belirtti.

ELDEN ÖDEME YAPMAYIN

TOKİ adı kullanılarak yapılan dolandırcılık olaylarının artması üzerine TOKİ bir açıklama yaptı. Kurumun isim ve logosunu kullanan dolandırıcıların İstanbul başta olmak üzere çok sayıda ilde vatandaştan para topladıklarını belirten yetkililer, “TOKİ tarafından satışa sunulan konutların satış ve devir işlemleri sadece bankalar aracılığıyla yapılmaktadır. Konut sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için TOKİ ve yetkili bankalar dışında kimseye itibar etmemeleri, iş ve işlem yapmamaları gerekmektedir” dedi. Bu tip dolandırıcıların sosyal konut tipi yapıların yoğunlukta olduğu ve TOKİ’nin daha önce konut projesi yaptığı ilçelerde yoğunlaştığı belirtiliyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


TOKİ Kayseri İncesu 4. Etap başvuruları 23 Ekim’de

TOKİ Kayseri İncesu 4. Etap başvuruları 23 Ekim’de

Toplam 234 konutun sahibinin belirleneceği Kayseri İncesu TOKİ 4. etap başvuruları 23 Ekim’de başlay

16 Ekim 2017


TOKİ Konya'nın Ahırlı ve Yalıhüyük ilçelerinde yeni konutlar yapacak

TOKİ Konya'nın Ahırlı ve Yalıhüyük ilçelerinde yeni konutlar yapacak

TOKİ tarafından Konya’nın Ahırlı İlçesi’nde 121, Yalıhüyük İlçesi’nde 59 olmak üzere inşa edilecek t

16 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.