TOKİ Gaziantep’e Yeni Bir Kent Kuracak

2015 projelerine ara vermeden devam eden TOKİ, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile birlikte şehre 5 milyon metrekarelik yeni bir kent kuracak.

07 Nisan 2015
TOKİ Gaziantep’e Yeni Bir Kent Kuracak

2015 projelerine ara vermeden devam eden TOKİ, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile birlikte şehre 5 milyon metrekarelik yeni bir kent kuracak.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, TOKİ ile 5 milyon metrekare alanda yeni bir kent kuracaklarını, 5 yıllık yol haritası kapsamında öne çıkan projelere 300 milyon TL'lik kaynak aktaracaklarını söyledi.

GAZİANTEP'E YENİ PROJELER

Başlangıçta kent halkının en önemli sorun olarak öne çıkardığı ulaşıma odaklandıklarını belirten Şahin, "Çünkü kent yoğun göç alıyor ve yaşam kalitesi arttıkça kullanılan araç sayısı da çoğalıyor. Hemen ulaşım master planını devreye soktuk. Trafik sorununu çözmek için kavşaklı yol çalışmalarına ağırlık verdik. Küçük Sanayi Sitesi ile OSB'de 200 bin kişi çalışıyor ve buradaki ulaşım sorununu çözmek için de hafif raylı sistemle Gaziray'ı birleştirme projelerimiz var" dedi.

TOKİ GAZİANTEP'TE YENİ BİR ŞEHİR KURACAK

OSB civarında mera vasfını kaybetmiş alanlarda uydu kentler kuracaklarını belirten Şahin, "5 milyon metrekare alanda TOKİ ile beraber AVM, hastane, okul gibi ihtiyaçların da karşılanacağı yeni bir şehir kuracağız" şeklinde konuştu.

Gaziantep'in su problemini çözmek için Kahramanmaraş'ta temiz su kaynakları bulduklarını dile getiren Şahin, "DSİ Genel Müdürü ve Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile ortak bir proje hazırladık. 1 yıl kadar sonra tünelleri, 120 kilometrelik su kanalları ve su borularıyla yaklaşık 500 milyon liralık bir yatırımla bu suyu şehrimize getireceğiz. İtfaiye birimine de 30 kişi alarak gençleştirme yaptık" diye konuştu.

5 YILLIK YOL HARİTASI

Acil eylem planında kentin acil yapılması gereken işlerini çıkarttıklarına vurgulayan Şahin, "Bir yılda yaklaşık 300 kilometre asfalt, 51 kilometre yeni yol ve köprülü kavşak yaptık. Ama esas büyük işlerin kongre merkezlerinden, panoramik müzelere, çok fazla konut alanlarının, uydu kentlerinin yapıldığı bir Gaziantep'in planlamasını yaptık. İmar ve ulaşım master planlarımızın ihalelerini yaptık. Bu şehirde nerede metro yapılacak, uydu kentler nerede planlanacak ve nasıl şehirleşeceğiz bunun master planı yapılacak. Böylece 5 yıllık yol haritası da elimizde olacak" dedi. Fatma Şahin bundan sonraki 1 yılda kongre merkezi, köprülü kavşaklar, bin konutluk rezerve alanı, TCDD ile birlikte Gaziray projesi gibi çalışmalara 300 milyon liralık kaynak aktaracaklarını söyledi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


TOKİ Konya Ereğli Orhaniye konutları ihaleye çıktı

TOKİ Konya Ereğli Orhaniye konutları ihaleye çıktı

TOKİ’nin Konya Ereğli Orhaniye’de hayata geçirdiği konut projesinin ihalesi bugün yapıldı. Proje, ye

14 Kasım 2017


TOKİ Superbrand’ın süper markalar listesine girdi

TOKİ Superbrand’ın süper markalar listesine girdi

TOKİ, tüketicilerin belirlediği Superbrands'in 2016-2017 Türkiye Araştırması'nda, tek kamu idaresi o

14 Kasım 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.