TOKİ Kayapark ihalesini 7 Eylül'de yapacak

Konut yapımının yanı sıra sosyal alan inşasına da önem veren TOKİ, Kayabaşı’nda devasa bir alanda park projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Projenin, ilk ihalesi 7 Eylül 2017’de düzenlenecek.

25 Temmuz 2017
TOKİ Kayapark ihalesini 7 Eylül'de yapacak Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın devlet eliyle Türkiye’nin 81 ilinde hayata geçirdiği sosyal konut projeleri devam ederken öte yandan sosyal alanların da üretimine de destek veriliyor. TOKİ bu kapsamda Kayabaşı bölgesinde devasa bir park yapımı için çalışmalara başladı.

TOKİ tarafından Kayaşehir’de hayata geçirilecek olan Kayapark projesinin ilk ihale tarihi de açıkladı.  Toplam 1.5 milyon metrekare alana yayılacak olan projenin ilk etap ihalesi 7 Eylül 2017’de gerçekleştirilecek.

Hayata geçirilecek olan Kayapark projesi hakkında açıklama yapan TOKİ Başkanı Ergün Turan, "Kayapark Projesinin alt yapı hazırlıkları tasarlandı. Kayaşehir Vadisinde kurulacak yeşil alanın 5,5 kilometre uzunluğunda ve yaklaşık 3 kilometre eninde olacak. Kayaşehir merkezinden Fenertepe'ye doğru uzanacak sahada, koru alanları, parklar, bisiklet ve yürüyüş parkurları, dinlenme ve piknik alanları ile vatandaşların birincil ihtiyaçlarını karşılayacak sosyal tesislerin bulunacak. Kayaşehir'e yapacağımız parkın büyüklüğü, İstanbul'daki en büyük korunun dört katı büyüklüğünde olacak. İstanbul'daki en büyük korunun 420 bin metrekare olduğu düşünüldüğünde Kayaşehir'deki bölge parkının ne kadar büyük olduğu anlaşılır" dedi.

KAYAŞEHİR’İ YEŞİLLE BULUŞTURACAK PROJE

Turan, toplam 4 etapta yapımı tamamlanacak olan devasa parkın detaylarını hakkında şunları söyledi: “4 etap halinde hayata geçirilecek olan devasa park hakkında konuşan Turan, "İstanbul ve Kayaşehir'i yeşille buluşturacak parkımızı dört etap halinde bitireceğiz. 7 Eylül'de ihalesini yapacağımız 338 bin 803 metrekareden oluşan birinci etabın içerisinde vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu sosyal alanlar olacak. Proje içerisinde konser, sergi ve festivallerin düzenleneceği dört adet etkinlik platformu olacak, amfi tiyatro, renk, koku, ses ve tıbbi bitkiler bahçeleri, toplam 3 bin 250 metrekare olmak üzere iki adet biyolojik gölet olacak."

Projenin seyir terasları ve otopark alanına da sahip olacağına değinen Turan, "Vatandaşlarımız yeşille iç içe sosyal yaşamlarını sürdürecekler. Birinci etapta, 73 farklı tipte bitki olacak. Toplam 224 bin 601 metrekarelik çim alanı, 4 bin 500 yapraklı ağaç, 2 bin 600 ibreli ağaç, 85 bin 500 çalı, 5 bin 900 otsu bitki ve 57 bin 250 adet yer örtücü bitki olacak. Birinci etap içerisinde ayrıca; restoranlar ve kafeler, 11 adet asma köprü, seyir terasları ve otopark da yer alacak" dedi.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


TOKİ'den Trabzon Yomra'da kentsel dönüşüm projesi

TOKİ'den Trabzon Yomra'da kentsel dönüşüm projesi

TOKİ, Trabzon Yomra'da kentsel dönüşüm ve gelişim projesi hayata geçirecek. Buna göre 511 konut ve 2

14 Ekim 2017


TOKİ ve Emet Belediyesi Kütahya'ya 219 konut yapacak

TOKİ ve Emet Belediyesi Kütahya'ya 219 konut yapacak

Sosyal Konut üretici TOKİ’nin, Kütahya'ya yapacağı 219 konutun ihalesi 6 Kasım'da gerçekleşecek.

13 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.