TOKİ Konutları İçin Kanun Teklifi

14 Ağustos 2015
PAYLAŞ
TOKİ Konutları İçin Kanun Teklifi

CHP, zamanla atıllaşan ve işlevsiz hale gelen TOKİ konutları için meclise kanun teklifi sundu. İşte detaylar...

CHP'nin hazırladığı kanun teklifinin kapsamında atıl durumda olan TOKİ konutlarının kamu ve özel öğrenci yurtlarına dönüştürülmesi yer alıyor. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun imzasıyla sunulan teklif, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na teslim edildi.

TEKLİFİN GEREKÇESİ

Türkiye’de inşaat sektörünün, arz fazlası beklentisi olarak açıkladığı 800 bin konut ile ülke ekonomisinde yaşanan durgunluk ve krizden en fazla etkilenecek sektör olduğu, 6 milyona yakın üniversite öğrencisinin yalnızca yüzde 8'ine yetecek yurt kapasitesi olduğu bulunduğu söz konusu kanun teklifinin gerekçesi olarak gösterildi.

TOKİ’nin bünyesindeki satılmayan 120 bine yakın konutun projelendirilerek kamu ve özel öğrenci yurtlarına dönüştürülebileceğinin yer aldığı gerekçede, şu ifadeler yer alıyor :

"TOKİ’nin satılmayan konutların öğrencilerin yurt ihtiyaçları ile orantılı olarak atıl durumdan çıkarılması gerekmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilerin yurt ihtiyacını illere göre tespit ederken TOKİ öğrencilerin ihtiyaçlarının tespit edilmesinden, konutların yurt olarak kullanıma uygun hale getirilmesi ve yurt hizmeti sunumuna kadar olan süreci yöneten kurum olmalıdır. TOKİ'nin özel sektör, kamu sektörü ve kamu hizmeti dengesini koruyacak görev ve yetkilerin kanunlaşması önem arz etmektedir"

Söz konusu kanun teklifi, 2985 sayılı Toplu Konut Kanunu'nun yeniden düzenlenerek, TOKİ'nin öğrencilerin yurt ihtiyaçlarını karşılamak adına atıl durumda olan TOKİ konutlarını kamu ve özel yurtlara dönüştürerek eğitim-öğretim faaliyetlerini desteklemesini öngörüyor.(AA)


"TOKİ Konutları İçin Kanun Teklifi" haberine ait yorum yok

Yorum Yap