TOKİ modern köyler inşa ediyor

TOKİ Başkanı Ergün Turan, Tarımköy projelerinin Türkiye'nin birçok bölgesinde devam ettiğini açıkladı.

30 Temmuz 2017
TOKİ modern köyler inşa ediyor Toplu Konut İdaresi (TOKİ) köyden kentlere göçü azaltmaya yönelik hayata geçirdiği Tarımköy projeleriyle modern köyler inşa etmeye devam ediyor. TOKİ, Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa ilçesinde hayata geçireceği 100 konut için ihale gerçekleştirdi.

TOKİ Başkanı Ergün Turan AA'ya yaptığı açıklamada, ''Tarımköy projelerimizle altyapısı, konutları, sosyal donatıları, yolu, çocuk parkı ve çevre düzenlemesi olan modern köyler inşa ediyoruz.'' ifadelerine yer verdi.

Köyden kentlere yapılan göçler sonrası ortaya çıkan çarpık kentleşmenin Türkiye için büyük bir sorun olduğunu belirten Turan, bu göç hareketinin önüne geçmeye çalıştıklarını ifade etti. Kırsal yaşamda cazip yaşam alanları sunmak için Tarımköy projelerini hayata geçirdiklerini söyleyen TOKİ Başkanı Turan, bugüne kadar Tarımköy projesiyle 5 bin 747 konut yapıldığını belirtti. TOKİ'nin bu uygulamasıyla aynı zamanda vatandaşlara tarıma uygun arazi tahsis edildiğini de hatırlatan Turan, dağınık durumdaki yerleşim yerleri bir araya toplanıyor ve yerel mimari doku korunarak yenilendiğini belirtti.

Kırsal alanlarda yaşayan vatandaşlara hem sosyal olanakları hem de altyapısıyla modern köyler inşa ettiklerini vurgulayan TOKİ Başkanı Turan, ''Hem barınma ihtiyacının sağlanması hem de ekonomik anlamda gelişim ile göç sorununa karşı Tarımköy uygulamaları alternatif bir önlem oluyor.'' şeklinde konuştu.

AFYONKARAHİSAR'A MODERN KÖYLER GELİYOR

TOKİ Başkanı Ergün Turan, Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa bölgesinde Tarımköy projesi kapsamında 100 konutluk ihale yaptıklarını açıkladı. Konutların bölgedeki yöresel mimariye uygun inşa edildiğinin altını çizen Turan, projeyle vatandaşların modern köylere kavuşacağını belirtti.

TOKİ Başkanı Ergün Turan, Tarımköy projelerine her bölgenin özelliğine ve ihtiyacına uygun konutlar yapıldığını belirterek Erzurum gibi soğuk iklimli yerlerde bu iklime uygun konutlar, Mardin gibi sıcak bölgelerde de sıcağa uygun konutlar inşa edildiğini ifade etti. Tarımköy projeleri ile kırsal alanda yaşayan vatandaşların aynı zamanda geçim kaynaklarının da iyileşeceğine değinen Turan, şunları kaydetti: ''Yerel halkın iş görmede örgütlenmesi, ülke içinde ve dışında pazarlanabilir nitelikte tarımsal ürünlerin üretilmesi, işlenmesi, değerlendirilmesi, depolanması, bozulmadan saklanması, oluşturulacak şirket veya kooperatifler aracılığı ile pazarlanması, yöresel mimarinin korunup yenilenmesi, halkın yerinde iskanı, sağlıklı yaşanabilir konutlara kavuşturulmasına yönelik projeler oluşturularak şehre göçün önlenmesini sağlamayı, kurum ve kuruluşların mevcut imkanlarını bir araya getirmeyi, iş birliğini geliştirip güçlendirmeyi, mevcut kaynakların verimli kullanılmasını amaçlıyoruz.''

TOKİ YALNIZCA KONUT İNŞA ETMİYOR

TOKİ Başkanı Ergün Turan, TOKİ'nin Tarımköy projelerinde yalnızca konut inşa etmediğini hatırlatarak çiftçilere arazi ve kredi imkanının da sunulduğunu belirtti. Proje kapsamında toprak sahibi olmayan çiftçilere tarım arazisi ve işletme kredisi verildiğini belirten Turan, ''Köyün su kaynakları, çayır, mera ve orman alanları da göz önüne alınarak mevcut köy mimarisi ve dokusunun korunmasına özen gösteriliyor. Tarımköyler, sel ve deprem gibi afetlere karşı zemini sağlam ve korunaklı yerlere yapılıyor.'' şeklinde konuştu.

TOKİ'NİN TARIMKÖY PROJELERİ NERELERDE HAYATA GEÇİRİLİYOR?

TOKİ tarafından kırsal yaşamdan kent yaşamına göçü azaltmak amacıyla hayata geçirilen Tarımköy projeleri, nüfusu 40 binden az olan ilçelerde belediye ve kaymakamlıklarla, nüfusu 40 binden çok olan il veya ilçelerde belediye ve valiliklerle ya da kaymakamlıklarla ortak çalışma içinde gerçekleştiriliyor.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


TOKİ 25 ildeki 108 arsasını satışa çıkardı

TOKİ 25 ildeki 108 arsasını satışa çıkardı

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, bünyesinde bulunan 25 ildeki toplam 108 adet arsayı satışa çıkardı.

04 Temmuz 2018


TOKİ İzmir Torbalı projesinin kuraları 7 gün sonra çekilecek

TOKİ İzmir Torbalı projesinin kuraları 7 gün sonra çekilecek

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın İzmir Torbalı’da hayata geçirdiği 286 konut için, kura işlemleri

03 Temmuz 2018


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum