TOKİ Nevşehir’de 5 Bin Yıllık Tarihi Kent Keşfetti

Nevşehir Merkez'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

29 Aralık 2014
TOKİ Nevşehir’de 5 Bin Yıllık Tarihi Kent Keşfetti

TOKİ, Nevşehir kentsel dönüşüm projesi kapsamında yaptığı çalışmalar sonucunda Hititlere ait 5 bin yıllık tarihi kent keşfetti.

Başbakanlık Toplu Konutlar İdaresi, Nevşehir’de kentsel dönüşüm için yıktığı gecekonduların altından 7 kilometre uzunluğunda tarihi bir kent çıktı.

Nevşehir Belediyesi tarafından projelendirilerek Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile Nevşehir Belediyesi işbirliğinde hayata geçirilen Nevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yeraltı kenti ortaya çıktı.

3'ÜNCÜ DERECE ARKEOLOJİK SİT ALANI

11 mahalleyi kapsayan proje çerçevesinde boşaltılan konutların altından çıkan 7 kilometrelik tünel nedeniyle TOKİ, üçüncü derece arkeolojik sit alanı ilan edilen bölgedeki yeraltı şehrinin Nevşehir'e kazandırılması için inşaat çalışmalarını durdurdu. Nevşehir'de kentsel dönüşüm projesinde yürütülen çalışmalar, bölgenin altında bulunan yeraltı şehri nedeniyle TOKİ Başkanı Ergün Turan'ın talimatıyla durduruldu. Yapılan değerlendirmeler sonucunda, bulunan yeraltı şehrinin Nevşehir'in hem tarihine hem de turizm açısından gelişmesine büyük katkılar yapacağı göz önünde bulundurularak TOKİ kentsel dönüşümü başka bir alanda yapma kararı aldı. Gelişmeyle birlikte bölge 3'üncü derece arkeolojik sit alanı ilan edilirken, bölgede yapılması planlanan konutların ise başka yere taşınması gündeme geldi.

TÜM ÇALIŞMALAR DURDURULDU

Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, proje çerçevesinde daha önce bölgeye villa tipi evler yapmayı planladıklarını belirterek yıkılan konutların altında yeraltı şehri tespit edilince tüm çalışmayı durdurduklarını açıkladı.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK ANTİK KENTİ OLACAK

Bölgede arkeologlarla çalışma başlatıldığını ifade eden Ünver, "Bulunan yeraltı kenti 400 bin metrekareye yakın ve dünyanın en büyük yeraltı şehri. 7 kilometrelik yürüyüş yolu var. Kiliseler, su yolları, su küpleri, galeriler ve çeşmeler bulduk. Bölgenin Hititlere dayandığını yani 5 bin yıllık olduğunu öngörüyoruz. Çünkü kentteki diğer yeraltı şehirleri de aynı döneme ait. Yapılacak bir çalışma ile burası tamamen temizlenecek. Yeraltında sanat galerileri, yürüyüş yolları, el sanatları merkezleri ve butik oteller olacak. Şehrin üstüne de Türkiye'nin en büyük antik parkı yapılacak” dedi.

TOKİ'nin Nevşehir'de kentsel dönüşüm çalışmaları esnasında keşfettiği 5 bin yıllık tarihi kentten fotoğraflar :HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


TOKİ Konya Ereğli Orhaniye konutları ihaleye çıktı

TOKİ Konya Ereğli Orhaniye konutları ihaleye çıktı

TOKİ’nin Konya Ereğli Orhaniye’de hayata geçirdiği konut projesinin ihalesi bugün yapıldı. Proje, ye

14 Kasım 2017


TOKİ Superbrand’ın süper markalar listesine girdi

TOKİ Superbrand’ın süper markalar listesine girdi

TOKİ, tüketicilerin belirlediği Superbrands'in 2016-2017 Türkiye Araştırması'nda, tek kamu idaresi o

14 Kasım 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.