TOKİ Restorasyon Kredisi 2015 Başvuruları Başladı

Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan tarihsel yapılar için açılmış olan TOKİ Restorasyon Kredisi 2015 başvuruları bugün itibariyle başladı.

01 Nisan 2015
TOKİ Restorasyon Kredisi 2015 Başvuruları Başladı

Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan tarihsel yapılar için açılmış olan TOKİ Restorasyon Kredisi 2015 başvuruları bugün itibariyle başladı.

TOKİ, unutulmaya yüz tutmuş, yıkılma ve yok olma tehlikesi yaşayan tarihsel değere sahip yapılar için sağladığı restorasyon kredileri için 2015 başvuruları 1 Nisan 2015 tarihi itibariyle başladı. TOKİ Restorasyon Kredisi 2015 başvuruları 30 Nisan 2015 tarihine kadar devam edecek.

TOKİ’nin bugüne kadar 588 restorasyon projesi için 52 milyon 834 bin 860 lira tahsis ettiğini ifade eden TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, 1-30 Nisan2015 tarihleri arasında restorasyon kredisi başvurularının kabul edileceğini söyledi. TOKİ, tarihi yapılar için verilecek kredi üst limitini bu yıl için 140 bin liraya çıkardı.

TOKİ Restorasyon Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

TOKİ, özel hukuka tabi gerçek ve tüzel kişilerin mülkiyetinde bulunan, korunması gerekli tescilli taşınmaz kültür varlıklarının bakımı, onarımı ve restorasyonu için gerekli şartların sağlanması şartı ile kredi sağlıyor.

Kadim bir coğrafyada büyük bir kültürel zenginliğin mirasçısı olduğumuza ifade eden TOKİ Başkanı Turan,
Kültürel ve sosyal hayatta olduğu gibi mimari alanda da bu zenginlik yaşantımızın içinde. Coğrafyamızın bize sunduğu bu mimari zenginliğimizden, yıkılma ve yok olma tehlikesi içinde bulunan tarihsel değerlerimizi gelecek nesillere kazandırılması amacıyla restorasyon kredileri sağlıyoruz” dedi.

-

TOKİ Restorasyon Kredisi 2015

-

Tescilli taşınmaz kültür varlıklarının restorasyonuna katkı sağlamak amacıyla 2005 yılında “restorasyon kredisi” uygulaması başlatan TOKİ, 10 yılda 588 kültür varlığına restorasyon kredisi sağladı. Bunlardan 386 taşınmaz kültür varlığının restorasyon çalışmaları tamamlanarak TOKİ tarafından geçici kabulü gerçekleştirildi.

TOKİ RESTORASYON KREDİSİ ÜST LİMİTİ

TOKİ, 2005 ve 2006 yıllarında sağladığı 75 bin lira kredi üst limitini,2010 yılında 80 bin, 2011’de 90 bin,2012’de 105 bin, 2013 yılında 115 bin, 2014 yılında 125 bin lira olarak belirledi. İdare, 2015 yılı için kredi üst limitini 140 bin liraya çıkardı.

BAŞVURULAR BAŞLADI

İdare, 2015 yılı restorasyon kredisi başvurularını 1-30 Nisan 2015 tarihleri arasında kabul edecek. Her bir proje için, keşif özetinin yüzde 70'ine kadar ve en fazla 140 bin lira olmak üzere kredi kullandırılabilecek. Restorasyon kredisi için yapılacak başvurularda, özel mülkiyetteki yapıların Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulları tarafından alınmış tescil kararının onaylı rölöve ve restorasyon projelerinin bulunması gerekiyor.

TOKİ NEDEN RESTORASYON KREDİSİ VERİYOR?

Kredilerde özelikle tarihi kent dokularını iyileştirilmesine yönelik olan ve yerel yönetimlerin öncülüğündeki projelere öncelik verilecek.Bakım, onarım ve restorasyon işlemleri yapılacak taşınmaz kültür varlığının; mimari ve kültürel değeri, fiziki durumu, bulunduğu çevrenin özellikleri, kullanım amacı göz önünde bulundurulacak. Taşınmaz kültür varlığının bakımı, onarımı ve restorasyonu için yapılacak işlemlerin; yapının kültür varlığı niteliğinin devamını sağlaması, gerekirse sağlıklaştırılması ve işlev kazandırılması amacına yönelik olması zorunluğu bulunuyor.

TOKİ’nin restorasyon kredisi sağladığı projeler şu bölgelerde yer alıyor:

"İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Amasya, Bartın, Çanakkale, Elazığ, Erzurum, Muğla, Mardin, Uşak, Kastamonu, Tokat, Trabzon, Giresun, Edirne, Isparta, Tekirdağ, Şanlıurfa ve Artvin illeri ile Safranbolu, Kalecik, Bergama, Ürgüp, Taraklı, Bolaman, Bandırma, Ayvalık, Milas, Ula, Foça, İnegöl, Mudanya, Midyat, Seydiler İnebolu, Alanya, Akçaabat, Osmaneli, Mudurnu, Kemaliye, Göynük, Taraklı, İncesu, Datça, Yatağan, Bodrum, Zile ve Daday ilçelerinde, Mustafapaşa, Birgi, Kalkan, Çavuşin, Uzungöl"

TOKİ Restorasyon Kredisi 2015 Başvuru Şartları Neler?

TOKİ Restorasyon Kredisinden faydalanarak mülkiyetindeki tescilli taşınmaz kültür varlığının bakım, onarım ve restorasyonunu yaptırmak isteyen gayrimenkul sahibi başvurusunu, TOKİ İdaresinin belirlediği tarihler arasında bizzat yapabileceği gibi kargo ve diğer posta araçlarıyla da yapabilmektedir.

-

TOKİ Restorasyon Kredisi 2015

-

Başvuru dilekçesiyle birlikte verilmesi gereken belgeler ise şöyle sıralanıyor :

- Onarılacak eserin Taşınmaz Kültür ve Tabiat Varlıkları Bölge Kurulu tarafından onaylanmış rölöve ve restorasyon projeleri, kurul karar yazıları, restorasyon raporu,

- Onaylı projeye göre düzenlenmiş Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın birim fiyatlarına göre pozlar belirtilerek onaylı projenin metrajı çerçevesinde detaylı keşif raporu (Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın karşılıksız uygulama yardımından faydalanan projeler bu yardımı kullanacakları kalemleri keşif özetlerinde göstermeleri ve diğer kamu desteklerini beyan etmeleri gerekmektedir),

- Grafik halinde gösterilmiş iş programı,

- Yapının dışını, içini ve çevresini detaylı biçimde gösteren tanıtıcı nitelikteki fotoğraflar (en az 9x12 cm boyutlarında),

- Arsanın ve binanın durumunu gösteren, belediyesinden onaylı 1/200 veya 1/500 ölçekli vaziyet planı,

- Tapu örneği ve çaplı tasarruf vesikası,

- Nüfus kayıt örneği ve ikametgah belgesi.

- Kredi kullanılacak olan yapının mülkiyeti hisseli ise, hissedarların her birinin ayrı ayrı dilekçe, nüfus kayıt örneği, ikametgah belgesi ve muvafakatname vermesi veya hissedarlardan birine vekaletname vermesi gerekmektedir.

TOKİ RESTORASYON KREDİSİ 2015 DETAYLARI

Başvurular TOKİ’ye bizzat yapılabileceği gibi TOKİ’nin İstanbul Hizmet Binası adresine kargo ve diğer posta araçları ile de yapılabilecek. Başvuruda bulunacak vatandaşlardan istenilen bilgi ve belgeler www.toki.gov.tr adresinde “faaliyetler-krediler-restorasyon kredileri” linkinden görülebilecek.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


TOKİ'den Trabzon Yomra'da kentsel dönüşüm projesi

TOKİ'den Trabzon Yomra'da kentsel dönüşüm projesi

TOKİ, Trabzon Yomra'da kentsel dönüşüm ve gelişim projesi hayata geçirecek. Buna göre 511 konut ve 2

14 Ekim 2017


TOKİ ve Emet Belediyesi Kütahya'ya 219 konut yapacak

TOKİ ve Emet Belediyesi Kütahya'ya 219 konut yapacak

Sosyal Konut üretici TOKİ’nin, Kütahya'ya yapacağı 219 konutun ihalesi 6 Kasım'da gerçekleşecek.

13 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.