TOKİ Restorasyon Kredisinin Üst Limitini Artırdı

09 Nisan 2016
PAYLAŞ
TOKİ Restorasyon Kredisinin Üst Limitini Artırdı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi restorasyon için verdiği kredinin üst limitini 150 bin TL'ye çıkardı...

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı M. Ergün Turan, restorasyon kredisinin üst limitini 2016 yılında 150 bin TL'ye çıkardıklarını açıkladı. Turan, "Özellikle tarihi kent dokularının iyileştirilmesine yönelik olan ve yerel yönetimlerin öncülüğündeki tüm müracaatlara kredi verilecek." dedi.

Tescilli taşınmaz kültür varlıklarının restorasyonuna katkı sağlamak amacıyla 2005'te restorasyon kredisi uygulaması başlatan TOKİ, 11 yılda 654 kültür varlığına 62 milyon lira destek verdi.

KREDİ ÜST LİMİTİ 150 BİN TL OLDU

2005 ve 2006 yıllarında sağlanan 75 bin lira kredi üst limiti, yıllar içerisinde aşamalı olarak yükselterek 2016 yılı için 150 bin liraya çıktı. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Turan, "Her bir proje için, keşif özetinin yüzde 70'ine kadar ve en fazla 150 bin lira olmak üzere kredi kullandıracağız. Restorasyon kredisi için yapılacak müracaatlarda, özel mülkiyetteki yapıların Kültür ve Tabiat Varlıkları Kurulları tarafından alınmış tescil kararının ve onaylı rölöve ve restorasyon projelerinin bulunması gerekiyor." şeklinde konuştu.

BAŞVURULAR 29 NİSAN'A KADAR SÜRÜYOR

Restorasyon kredisi için 1 Nisan'da başvurular alınmaya başladı. TOKİ Restorasyon kredisi için son gün 29 Nisan olarak belirlendi. Başvurular TOKİ'nin İstanbul hizmet binası adresine kargo ve diğer posta araçlarıyla yapılabiliyor. Başvuru şartlarına ise TOKİ'nin internet adresinden ulaşılabiliyor.


"TOKİ Restorasyon Kredisinin Üst Limitini Artırdı" haberine ait yorum yok

Yorum Yap