• Toki Haberleri
  • Toki Talep Örgütlenmesi İle Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Toki Talep Örgütlenmesi İle Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Toki talep örgütlenmesi ile nasıl konut sahibi olunur sorusunun yanıtını haberimizde görebilirsiniz. İşte Toki talep örgütlenmesi ile nasıl konut sahibi olunur

13 Kasım 2015
Toki Talep Örgütlenmesi İle Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Toki talep örgütlenmesi ile nasıl konut sahibi olunur sorusunun yanıtını haberimizde görebilirsiniz. İşte Toki talep örgütlenmesi  ile nasıl konut sahibi olunur sorusunun yanıtı...

Toki talep örgütlenmesi  ile nasıl konut sahibi olunur sorusuna yanıt vermeden Toki talep örgütlenmesi nedir, sistem nasıl işliyor... bunlara açıklık getirelim.

TOKİ TALEP ÖRGÜTLENMESİ NEDİR?
TOKİ, nüfusu 40 binin altında olan bölgelerdeki projelerde talebin düşük olabileceğini göz önüne alarak, yapılacak toplu konut yatırımlarının atıl duruma düşmemesi için talep örgütlenmesi koşulu arıyor. Toki talep örgütlenmei sisteminde konut ihtiyacı ilgili belediye tarafından gerçekleştirilen anketle belirleniyor. Böylelikle Toki, ihtiyaç kadar konut üretiyor.

TOKİ TALEP ÖRGÜTLENMESİNİ KİM ORGANİZE EDER?
Toki talep örgütlenmesi ilgili belediye tarafından organize ediliyor. Toki, nüfus yoğunluğunun düşük olduğu yerlerde konut uygulaması yapılacak arsa ve müşteri temini belediyenin sorumluluğunda olmak kaydıyla toplu konut projeleri yapıyor.

TOKİ TALEP ÖRGÜTLENMESİ SİSTEMİ NASIL İŞLİYOR?
Belediye öncelikle Toki tarafından hazırlanan anket formunu ile bir anket yapıyor. Toki'den konut almak isteyenler ankette tercih ettikleri daire tipini, metrekaresi, fiyatı ve ödeme koşullarını belirliyor. Toki bu anket sonucunda bir plan yapıyor ve belediyeye gönderiyor. O yerleşim bölgesinde Ziraat Bankası Şubesi'nde Toki adına bir hesap açılıyor. Toki'den ev almak isteyenler belediyeye başvuru yapıyor ve başvuru formunu doldurarak taahhütname imzalıyor. Başvuru için;
75 metrekare 2+1 daireler için 4 bin TL
Daha büyük metrekareli 3+1 daireler için 6 bin TL Ziraat Bankası'nın ilgili şubesine yatırılıyor.

Talep toplama süreci tamamlandığında Toki, eğer başvuruda bulunanların sayısı uygun görülen sayıya ulaşmışsa projeyi ihaleye çıkarıyor. İhale sonucu kesin satış rakamları belirleniyor ve belediyeye bildiriliyor. Konut satış fiyatları üzerinden konut sahipleri ile gayrimenkul satış sözleşmesi imzalanıyor.

TALEP ÖRGÜTLENMESİNE BAŞVURANLARIN VAZGEÇMESİ DURUMUNDA BAŞVURU BEDELLERİ İADE EDİLİR Mİ?
Toki talep örgütlenmesi başvuruda bulundunuz, başvuru bedelini yatırdınız ama sonra vazgeçtiniz. Peki yatırdığınız bedeli geri alabilir misiniz? Evet vazgeçmeniz durumunda başvuru beledilini geri alabilirsiniz.

TALEP ÖRGÜTLENMESİNDE BAŞVURU SAYISI ÖNGÖRÜLEN KONUT SAYISINDAN YÜKSEK ÇIKARSA NE OLUR?
Böyle bir durumda konut almaa hak kazananların belinlenmesi için kura çekimi yapılıyor. Kura çekimi ise belediye tarafından organize ediliyor. Çekiliş sonrası ev almaya hak kazananlar belirleniyor.

HABER: Şengül KIRMIZITAŞHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.