• Toki Haberleri
  • TOKİ ve 2 bakanlık ucuz konutlarla dar gelirliyi ev sahibi yapacak

TOKİ ve 2 bakanlık ucuz konutlarla dar gelirliyi ev sahibi yapacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ve Maliye Bakanlığı, dar gelirli vatandaşların konut sahibi olmasını sağlamak için yeni bir hamle yapacak.

01 Ağustos 2017
TOKİ ve 2 bakanlık ucuz konutlarla dar gelirliyi ev sahibi yapacak Sabah Gazetesi’nde yer alan habere göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde dar gelir grubundaki vatandaşları konut sahibi yapmak için atılımda bulunacak. Ayrıca sosyal ve kiralık konut projelerinin kredilendirilmesinde de öncelik sağlayıcı mevzuat düzenlemelerinin yapılacağı bildirildi. Bankalarda da dar gelirli vatandaşlara yönelik projeleri destekleyici bir mekanizma ve finansman modelleri geliştirilecek.

UZUN VADELİ DÜŞÜK TAKSİTLERLE KONUT SAHİBİ OLMA FIRSATI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, konuyla ilgili yaptığı açıklamada TOKİ'nin ürettiği konutların yüzde 10 peşinatla, uzun vade (10, 15, 20 yıl) ve düşük taksitlerle konut alıcılarına kira öder gibi ödeme imkânıyla sunulduğunu söyleyerek, kullanım hakkı veya kiralama şeklinde bir konut edindirme biçimi düşünmediklerini dile getirdi.

Bakan Özhaseki, TOKİ tarafından ihalesi yapılan konut projelerinin inşaatının başlaması ile birlikte satışa yönelik işlemlerin de başladığını belirterek, "Proje tamamlanarak teslim aşamasına gelmeden satışı da tamamlanmış olmaktadır. Stoklarında bulunan konutların büyük kısmı kentsel dönüşüm veya kamu kurumları ile yapılan protokoller kapsamında bekletilen konutlardır" diye konuştu.

TAPUSUZ RİSKLİ BÖLGELERE UYGULANACAK

Yasaya göre dar gelir gurubundaki vatandaşlara tahsis edilecek konut ve iş yerlerinin, borçlandırılma suretiyle verileceği belirtildi. Bu uygulamanın önümüzdeki dönemde riskli bölgede oturan fakat tapusu olmayan vatandaşlar için uygulanacağı ifade edildi.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yılda en az 500 bin bağımsız birimin yıkılıp kentsel dönüşüme girmesini planlıyor. Ayrıca bu projelerin 200 bininin İstanbul'da 300 bininin ise diğer şehirlerde yapılması hedeflendiğini ve bunun için önümüzdeki dönemde dönüşüm sürecinde kullanılacak yeni rezerv alanlarının belirleneceği açıklandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


TOKİ Konya Ereğli Orhaniye konutları ihaleye çıktı

TOKİ Konya Ereğli Orhaniye konutları ihaleye çıktı

TOKİ’nin Konya Ereğli Orhaniye’de hayata geçirdiği konut projesinin ihalesi bugün yapıldı. Proje, ye

14 Kasım 2017


TOKİ Superbrand’ın süper markalar listesine girdi

TOKİ Superbrand’ın süper markalar listesine girdi

TOKİ, tüketicilerin belirlediği Superbrands'in 2016-2017 Türkiye Araştırması'nda, tek kamu idaresi o

14 Kasım 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.