TOKİ’den Cumhurbaşkanlığı Sarayı Açıklaması!

19 Kasım 2014
PAYLAŞ
TOKİ’den Cumhurbaşkanlığı Sarayı Açıklaması!

TOKİ, Cumhurbaşkanlığı Sarayı hakkında çıkan söylentilere yaptığı bir dizi açıklama ile yanıt verdi.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, "Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın inşasından dolayı Toplu Konut İdaresinin 297 milyon alacağı olduğu iddiasıyla yayınlanan haberler doğru değildir. TOKİ'nin alacağı yoktur" açıklamasını yaptı.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ), yeni Cumhurbaşkanlığı binasının inşasıyla ilgili ödenen hak edişlerinden doğmuş alacağı bulunmadığı bildirildi.

TOKİ'den yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında "İdarenin Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın inşasından dolayı 297 milyon lira alacağı olduğu" iddiasıyla haberler yayınlandığı belirtildi.

209 PROTOKOL YAPILDI

İdarenin 2006'dan beri kamu kuruluşlarıyla gerçekleştirilen protokollerle eğitim, sağlık, kültür, spor, güvenlik ve hizmet binaları gibi ihtiyaç ve talepler doğrultusunda yapılar inşa ettiği bildirilen açıklamada, bu çerçevede 15 bakanlık, 27 üniversite, 14 belediye, valilikler ve diğer kurumlarla 153'ü arsa karşılığı hasılat olmak üzere 209 protokol yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada, bu kapsamda 286 hastane, 442 okul, 58 bin kapasiteli 166 yurt ve pansiyon, 16 stadyum, güvenlik ve hizmet binaları inşa edildiği belirtildi.

İlgili idarelerle protokol kapsamında yapılan binaların maliyetlerinin bakanlıkların bütçe ödeneğinden karşılandığı veya ilgili idarelerin varsa uygun arsa ve arazileriyle mahsuplaşıldığı vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Cumhurbaşkanlığı Sarayı da bu çerçevede inşa edilmiştir. 'Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın inşasından dolayı Toplu Konut İdaresinin 297 milyon alacağı olduğu' iddiasıyla yayınlanan haberler doğru değildir. TOKİ'nin Cumhurbaşkanlığı binasının inşasıyla ilgili ödenen hak edişlerinden doğmuş bir alacağı yoktur. Binanın inşa edildiği arazinin Orman ve Su İşleri Bakanlığına ait olmasından dolayı araziden kaynaklı doğan alacak ise ilgili kurumlar arasında yapılacak görüşmeler neticesinde sonuçlandırılacaktır"(AA)


"TOKİ’den Cumhurbaşkanlığı Sarayı Açıklaması!" haberine ait yorum yok

Yorum Yap