Toki’den Dar Gelirliye Her Yıl 60 Bin Yeni Konut!

Daha önce 2023’e kadar her yıl 50 bin konut üreteceğini açıklayan TOKİ bu rakamı revize etti. TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, “Bu rakama 10 bin daha ekleyerek

30 Eylül 2015
Toki’den Dar Gelirliye Her Yıl 60 Bin Yeni Konut!

Daha önce 2023’e kadar her yıl 50 bin konut üreteceğini açıklayan TOKİ bu rakamı revize etti. TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, “Bu rakama 10 bin daha ekleyerek yıllık 60 bin konut üreteceğiz” dedi...

Dar ve orta gelirli vatandaşların konut ihtiyacı gidermede etkin rol oynayan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), 2023’e kadar her yıl 50 bin konut yapma hedefini revize etti. Yıllık 50 bin konut üretme hedefini artırarak 60 bin olarak belirlediklerini söyleyen TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan “Amacımız 2023 yılında 5.5 milyon insanımızı ev sahibi yapmaktır. Yıllık 50 bin konut hedefimizi de bu doğrultuda revize ettik. 2016 yılı hedefimiz 60 bin konut üretimidir” diye konuştu. 2002’den bu yana 670 bine yakın vatandaşı konut sahibi yapan TOKİ, yeni hedefler çercevesinde yine dar gelirli ve emekli vatandaşlar başta olmak üzere sosyal devletin önemli bir görevi olan konut sorununu çözmek için hedeflerini artırdı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Turan bugün 3 milyon kişinin TOKİ’nin ürettiği konutlarda yaşadağını, 2023 hedeflerini 1 milyon konut olarak belirlediklerini ancak emekli kontenjanları ile hedefi 200 bin yukarı çektiklerini vurguladı.
2014 yılının ilk yarısında yeni üretim disiplinleriyle, yeni üretim modellerini hayata geçirmeye başladıklarını kaydeden Turan toplumsal beklenti ve duyarlılıklara saygılı şehirler inşa etme kararlılıklarını vurguladı. Bu nedenle yatay mimari, yöresel mimari, semt kültürünü barındıran mahalle konsepti ve kalite unsurlarını temel hareket noktaları olarak belirlediklerini söyleyen TOKİ Başkanı “ Türkiye'nin dört bir yanında süren yeni TOKİ üretimleri,‘örnek’ nitelikleriyle, yerel unsurları barındıran nitelikli yapılardır. Üretim segmentinde önceliğimiz dar ve orta gelir grubu vatandaşlarımıza dönük, kaliteli konut üretimidir. Kaliteyi TOKİ’nin en temeel koşulu olarak görüyoruz” diye konuştu. Yeni prensipler ışığında TOKİ olarak konut üretimine sadece bir bina inşası olarak bakmadıklarını kaydeden Turan “Barınma ihtiyacının giderilmesi kadar sosya- kültürel işlevlerini de önemsiyoruz. Komşuluk kültürüne imkan tanıyan semt dokusunun hayat bulduğu ‘mahalle konsepti’ni hayata geçiriyoruz” dedi.

50 Bin istihdam
TOKİ olarak, konut bölgelerinin ve genel şehir planının elverdiği alanlarda, yatay mimari yaklaşımla çok katlı olmayan üretimler hayata geçirdiklerini belirten Turan “ Şunu özellikle vurguluyoruz ‘Şehirlerdeki en yüksek binalar TOKİ binaları olmayacak’ dedi. Yaklaşık 50 bin kişiye istihdam imkanı sağladıklarını da kaydeden Turan “Aktif 700’e yakın projemiz var. TOKİ projelerini üstlenen firmaların direk kendi çalıştırdığı sigortalı sayısı yaklaşık 50 bin kişi” dedi.

72 milyar lira yatırım
TOKİ’nin 2003-2015 yılları arasında toplam olarak inşaat sektöründe 72 milyar liraya yakın bir yatırım yaptığını da ifade eden TOKİ Başkanı Turan “ TOKİ, inşaat ödemeleri için hak ediş olarak yaklaşık aylık 600 milyon ödeme yapmaktadır. Son 8 ay içinde 4.6 milyar kaynak aktarılmıştır. 2014 yılında ise aktarılan miktar 7.5 milyar TL’dir “ diye konuştu.

Sosyal tesis imzası
Sosyal konut üretmede farklı alanlarda da faaliyet gösterdiklerini vurgulayan Turan, okul hastane stadyum, üniversite gibi bir çok tesise imza attıklarını kaydetti. Turan “ İhale ettiğimiz 266 Hastane, 95 Sağlık Ocağının büyük bir kısmı bitirilmiş ve bir kısmının inşaatı devam etmektedir.”dedi. Yüksek standartlara uygun stadyumlar yaptıklarını da kaydaden Turan eğitim alanında üniversite ve öğrencilerin kalacakları yurtlar yaptıklarını belirtti.
Emekli ve dar gelirlileri vatandaşara konut üretmenin kendilerinin en önemli misyonu olduğunun bilince olduklarını kaydeden Turan “ 200 bin yeni konut ile başta emeklilerimiz olmak üzere, dar gelirli vatandaşlarımızı 250 TL taksitle yuva sahibi yapmak için faaliyetlerimizi hızlandırdık “dedi. Turan, emekli ve dar gelirli vatandaşlar için uygun ödeme koşulları ve 240 ay vade imkânıyla ev sahibi yapma hedefiyle projeler hayata geçirdikleri söyledi.

Dönüşüm’de etkiniz
İstanbul’un deprem gerçeğini kabul etmek gerektiğini ve buna göre konut üretmenin gerekliliğini de belirten Turan İstanbul’daki hedefleri hakkında bilgi verdi. Turan “İstanbul için öncelikli hedefimiz 7 bin 500 konut. Pek çok şehrimiz gibi İstanbul’u da depreme hazırlamak durumundayız. Bu nedenle Kentsel Dönüşüm çalışmalarında TOKİ bundan sonra daha aktif bir rol üstleniyor. Kentsel Dönüşüm projelerinin yer almamız artarak devam edecek” dedi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


TOKİ'den Nevşehir Avanos'a 324 Konut!

TOKİ'den Nevşehir Avanos'a 324 Konut!

TOKİ, Nevşehir'in Avanos ilçesinde 324 konutun yer aldığı bir projeye başlıyor. Projenin ihalesi ger

26 Nisan 2017


TOKİ Afyonkarahisar Şuhut 2. Etap Kura Sonuçları Tam Listesi!

TOKİ Afyonkarahisar Şuhut 2. Etap Kura Sonuçları Tam Listesi!

Afyonkarahisar Şuhut Projesi 2. Etap TOKİ Evlerinde satışa çıkan konutlar için çekiliş 25 Nisan Salı

25 Nisan 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Bilgili Holding
  • Dumankaya inşaat
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Ağaoğlu inşaat
  • Sur Yapı
  • Polat inşaat
  • Mandarins Gayrimenkul İnşaat