TOKİ’den emeklileri sevindirecek kampanya

Sosyal konut projeleri üreten TOKİ, 81 ildeki projelerinin yüzde 25’inin emeklilere ayırdı. Emekli vatandaşlar bu sayede 300 TL taksitle ev sahibi olabilecek.

10 Ağustos 2017
TOKİ’den emeklileri sevindirecek kampanya Dar gelirli vatandaşları ev sahibi yapan Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), emeklileri ev sahibi yapmak için kolları sıvadı. TOKİ’nin 'talep projeleri' ve 'sosyal konut projelerinden yüzde 25 kontenjan ayrılması' şeklindeki 2 ayrı yöntem uygulayacağı ve bu yıl yaklaşık 25 bin emeklinin ayda 300 TL taksitle ev sahibi olmasını sağlaması amaçlanıyor.

Sosyal konut üretimi projelerinde sırada emeklilerin konut sahibi olması için yeni planlamalar yaptıklarını belirten TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, her ilde ürettikleri projelerde yer alan dairelerin yüzde 25'ini emeklilere ayırdıklarını, geçen yıl 17 bin olan sayının bu yıl 20-25 binli bir seviyeye yükseltileceğini belirtti.

KURADA EMEKLİYE ÇİFTE FIRSAT

Emeklilere yönelik uygulanacak olan konutlandırma planının başvuruları ise TOKİ tarafından projeler hayata geçirildikçe alınacak. İnşa edilen her projede başvuru sayısının konut sayısını aşması durumunda kura çekilişi yapılacak. Emeklilere ise kurada çifte şans sunulacak. Bu sayede kura sonucu emekli kategorisinden hak sahibi olamayanlar, diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte tekrar kuraya tabi tutularak çifte şans sahibi olacak. Ayrıca TOKİ, emeklilere yönelik konut yapılması ile ilgili valiliklerden gelen taleplerle bu projeleri hayata geçirmeye devam edecek. TOKİ’nin ev sahibi olmak isteyen emeklilere yönelik projelerinin duyuruları ise internet sitesi üzerinden yapılıyor.

KİRADA OLAN EMEKLİLERE FIRSAT

TOKİ’nin emeklilere yönelik uygulayacağı bu imkandan yararlanmak isteyenlerin ise bazı şartları taşımaları gerekiyor. Bu şartlar ise;

Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması, kendisine, eşine ve/veya çocuklarına ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı/kat mülkiyetli bağımsız bir bölümün veya müstakil bir konutun olmaması, hane halkı gelirinin en fazla net 3 bin 200 TL (İstanbul'da 3 bin 700 TL) olması, emekli olması.

Bu şartları taşıyan emekliler başvuru yapabilecek. Başvuru yapmak isteyenler il veya ilçelerine bağlı emekli dernekleri, idare birimlerine emekli kartları ile giderek başvurularını yapabilecek.

Başvuru ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
http://www.toki.gov.tr/emeklilere-ozel 


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


TOKİ Kayaşehir 22. Bölge’ye 845 konut yapacak

TOKİ Kayaşehir 22. Bölge’ye 845 konut yapacak

TOKİ tarafından İstanbul’da Kayaşehir 22. Bölge’sinde 854 konutluk yeni proje hayata geçirilecek.

18 Kasım 2017


TOKİ Kayseri Mimarsinan projesi kura sonuçları açıklandı

TOKİ Kayseri Mimarsinan projesi kura sonuçları açıklandı

TOKİ’nin Kayseri Mimarsinan Alt Gelir Grubu projesinin 121 konutunun kuraları çekildi.

18 Kasım 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.