• Toki Haberleri
  • Toki'den Sosyal Konut Fırsatçıları İçin Düzenleme

Toki'den Sosyal Konut Fırsatçıları İçin Düzenleme

Toki Başkanı Ergün Turan, sosyal konutlardan kar fırsatçılığı yapan vatandaşlar için farklı çalışmalarının olduğunu söyledi...

12 Eylül 2016
Toki'den Sosyal Konut Fırsatçıları İçin Düzenleme Toki Başkanı Ergün Turan, sosyal konutlardan kar fırsatçılığı yapan vatandaşlar için farklı çalışmalarının olduğunu söyledi...

Toki'nin ev sahibi olamayn vatandaşı ev sahibi yapma amacı taşıdığını vurgulayan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, sosyal konut fırçatları için farklı çalışmaları olduklarını açıkladı.

Türkiye'de en önemli yatırım aracının konut olduğunu söyleyen Başkan Turan, "Konya Yazır bölgesinde 52 konutumuz kalmıştı. Bunun için kuralı satış yaptık. 52 konuta 5 bine yakın müracaat oldu. Sivas'ta 300 küsur konut koyduk, 12 bine yakın müracaat oldu. Erzurum'da bile nüfus artışı olan bir vilayet olmamasına rağmen hemen hemen 3 katı talep gördü. Bir yerde talep çoksa çok kazandırıyor demektir. Türkiye'de 81 vilayet varsa 70-75'inde vatandaşa ne arz etsek, yani ortaya ne koysak onun 20 katına kadar talep gören bir modelden bahsediyoruz" dedi.

Toki'nin sosyal konutta kar etmediğinin altını çizen Turan "Diyelim ki 3+1 daireyi 150 bin liraya satıyoruz. Bu daireyi hemen 250 bin liraya satacak olanlar, kurada isimleri çıktığı zaman piyangodan para çıkmış gibi seviniyorlar. Devir hakkı olmamasına rağmen borcunun tamamını kapatıyor. Çünkü borçlu durumdayken devir hakkı yok. Borcunu kapatıp 250 bin liraya satacak değerli yerler var" dedi.

İstanbul'da ise 250 bin TL'ye kar etmeden konut sattıklarını söyleyen Turan, " Bin 500 daireyi koyuyoruz. 100 bin kişi müracaat ediyor. Daireyi 250 bin liraya alıyorsunuz, kuranızı çektiğiniz gün 350-400 bin liraya satıyorsunuz. Böyle bir hak olabilir mi? Bu sosyal konut mudur? Bu artık sosyal konut değildir. İstanbul ölçeğinde düşününce bu sosyal konut anlamına gelmiyor. Bunlarla ilgili farklı çalışmalarımız var" açıklamasında bulundu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


TOKİ'den Trabzon Yomra'da kentsel dönüşüm projesi

TOKİ'den Trabzon Yomra'da kentsel dönüşüm projesi

TOKİ, Trabzon Yomra'da kentsel dönüşüm ve gelişim projesi hayata geçirecek. Buna göre 511 konut ve 2

14 Ekim 2017


TOKİ ve Emet Belediyesi Kütahya'ya 219 konut yapacak

TOKİ ve Emet Belediyesi Kütahya'ya 219 konut yapacak

Sosyal Konut üretici TOKİ’nin, Kütahya'ya yapacağı 219 konutun ihalesi 6 Kasım'da gerçekleşecek.

13 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.