TOKİ’den Trabzon Kararı

15 Temmuz 2015
PAYLAŞ
TOKİ’den Trabzon Kararı

Dar gelirliyi ev sahibi yapan TOKİ, Trabzon emlak piyasasını etkileyecek önemli bir karar aldı.

TOKİ ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Trabzon'da kamulaştırma bedellerinin yüksek olması nedeniyle bir karar aldı.

Trabzon genelinde devam eden kentsel dönüşüm projelerinde kamulaştırma bedellerinin çok yüksek olması ve beklenenden fazla maliyetin ortaya çıkması sebebiyle TOKİ ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi önemli bir karar aldı.

Trabzon'da bundan sonra yapılacak olan kentsel dönüşüm projelerinde kamulaştırma yapılmaması kararı alınırken, bunun yerine kentsel dönüşüm olan bölgede bir proje hazırlanarak ortaya çıkacak olan ürünler karşılığında mahsuplaşmaya gidileceği öğrenildi.

Bu uygulamaya gidilecek olan kentsel dönüşüm projelerinin başında ise Narlıbahçe Kentsel Dönüşüm Projesi olduğu belirtildi.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, kentsel dönüşüm projelerinin sürdürebilir olması gerekliğini ifade ederek,

"Biz TOKİ'nin ortaya koyduğu genel uygulamaya Trabzon genelindeki diğer bölgeleri tabi tutmak arzusundayız. Kentsel dönüşüm olacak bölgede bir avan proje hazırlanacak. Bu proje üzerinden maliyetler ve ortaya çıkacak ürünler belirlenecek. Tekrar halkın isteğiyle yüzde 80 üzerinde kabulüyle birlikte yolumuza devam edeceğiz. Artık belediye ve TOKİ kamulaştırma cihetine giderek kentsel dönüşümü sürdürme şansına sahip değil. Bu sürdürülebilir değil. Ederi bin lira olan bir yer 2 bin 500 lira, ederi 2 bin lira olan bir yer 5 bin lira oluyor. Maliyet unsurları açısından kabul edilebilir sınırların dışında bulunuyoruz. Ayrıca bu kamulaştırmalarda bilirkişiler gibi problemlerin masaya yatırılması gerekiyor" dedi.

Gümrükçüoğlu, sonuç olarak kentsel dönüşümlerde bu yolu izlemekten başka çareleri olmadığını belirterek,

"Vatandaşın genel isteğiyle kamulaştırma yoluna gitmeden avan projeyle ortaya çıkan ürünlerin ne olduğunu belirleyip onun karşılığındaki mahsuplaşmalar ile birlikte yürümek mecburiyetindeyiz. Tüm Türkiye'de olduğu gibi Trabzon'da da kentsel dönüşümlerde bu olay böyle devam edecek. Narlıbahçe Kentsel Dönüşüm Projesi de bu çerçevede avan projesiyle beraber hükümet kurulduktan sonra ilgili vatandaşların onayına sunulacaktır" dedi.


"TOKİ’den Trabzon Kararı" haberine ait yorum yok

Yorum Yap