TOKİ’nin Giresun Projesine Mühür Şoku!

Giresun Merkez'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

05 Ağustos 2015
TOKİ’nin Giresun Projesine Mühür Şoku!

Türkiye'nin çoğu ilinde sosyal konut üreten TOKİ'nin Giresun'daki projesi mühürlendi.

Giresun Belediyesi, TOKİ’nin Aksu Mahallesi’ndeki eski kağıt fabrikası arazisinde yapımına başladığı 550 konutluk inşaatı ruhsatı olmadığı gerekçesiyle mühürledi.

Belediye Başkanı Kerim Aksu, gazetecilere yaptığı açıklamada, belediyenin görevlerinden birinin, şehirdeki yapıların ruhsatlarını kontrol ederek kaçak olanlara anında müdahale etmek ve mühürlemek olduğunu söyledi.

Aksu, yaptıkları incelemelerde TOKİ konutlarının imar ruhsatlarının bulunmadığını tespit ettiklerini, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile TOKİ’ye 9 Temmuz’da konuyu ilettiklerini ifade etti. Aksu, “TOKİ’ye belli bir süre verdik. Bu süre dün sona erdi ancak ruhsatla ilgili herhangi bir başvuru yapılmadı” dedi.

Aksu, bugün belediye görevlilerinin inşaatı mühürlediğini ifade ederek, şunları söyledi:

Burada parselasyon yapılmamış. Bu yapılmadan işin nasıl ihale edildiğini anlamış değiliz. Binanın nereye yapılacağı belli değil. Binalar ne olacak? Yükseklik kaç, emsali kaç? Hiçbir şey belirlenmeden bir temel atma var ortada. Türk hukuk sistemine göre mümkün değil. Buradaki imar mevzuatına uygun değil. TOKİ tarafından yapılan 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planına aykırı zaten. Bu çok önemli. Düzenleme ortaklık payı yeterli kullanılmamış. Fiili olarak parkların bile kullanıma kapalı olduğunu görüyoruz. TOKİ’nin şu koşullarda ruhsat alması mümkün değil. Ruhsat almadan inşaat başlamış

Yaptıkları işlemin, 5393 sayılı yasaya, imar mevzuatına göre yapılmış bir mühürleme işlemi olduğunu savunan Aksu, bu mührün kısa vadede açılmasının mümkün olmadığını öne sürdü.

Aksu, inşaatın yapıldığı alanın Giresun halkına ait olduğunu ve burada ruhsatsız yapılaşmaya izin vermeyeceklerini kaydederek, şöyle konuştu:

Burada her şey kanun çerçevesinde olmalı. Nasıl bir müteahhit, bir şahsın kendi binasını yapmak için belediyeden ruhsat alma zorunluluğu varsa TOKİ’nin de alma zorunluluğu bulunuyor. Giresun halkının hakkını kimseye yedirmeyi düşünmüyoruz. Çalışmalar kesinlikle devam edemez. TOKİ’nin özel ayrıcalığı yok. Takibimiz sürecek. İmar mevzuatına uygun inşaat yapıyorsa ona birşey diyemeyiz ancak uymuyorsa biz görevimizi yapmak zorundayız

TOKi tarafından 550 konutluk inşaatın temeli 4 Temmuz’da atılmıştı.(AA)HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


TOKİ Ankara Bala'da 137 konut yapacak

TOKİ Ankara Bala'da 137 konut yapacak

TOKİ tarafından Ankara’nın Bala İlçesi, Şentepe Mahallesi’nde yapılacak olan 137 konutun ihalesi ger

14 Ekim 2017


TOKİ'den Trabzon Yomra'da kentsel dönüşüm projesi

TOKİ'den Trabzon Yomra'da kentsel dönüşüm projesi

TOKİ, Trabzon Yomra'da kentsel dönüşüm ve gelişim projesi hayata geçirecek. Buna göre 511 konut ve 2

14 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.