TOKİ’nin Kentsel Dönüşüm Projesinin Altından Tarih Çıktı

Nevşehir Merkez'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

15 Şubat 2016
TOKİ’nin Kentsel Dönüşüm Projesinin Altından Tarih Çıktı

TOKİ'nin Nevşehir merkezde yürüttüğü kentsel dönüşüm projesi kapsamında yıkılan alanda yeraltı şehri bulundu...

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı’nın Nevşehir merkezde çalışmalarını sürdürdüğü kentsel dönüşüm projesi tarihi bir yeraltı şehrini orta çıkardı. TOKİ proje kapsamında 90 milyon TL harcayarak Nevşehir Kalesi eteklerini bin 500 gecekonduyu yıktı. Temizlenen 600 bin metrekarelik alanda dünyanın en büyük eski yerleşimi olduğu tahmin edilen yeraltı kenti bulundu.

nevşehir

Proje için 90 milyon TL harcama yapan Toplu Konut İdaresi bu alanda toplu konut projesi yapmaktan vazgeçti. Konuyla ilgili açıklamada bulunan TOKİ Başkanı M. Ergün Turan, "Burası, Anadolu tarihine yeni bir ışık tutacak tamamen yeni bir keşif. Bölge 3. derece arkeolojik sit alanı ilan edildi. Bu şehirde 7 kilometrelik tüneller uzanıyor. Bunun Nevşehir’e nasıl değer katacağının çalışması yapılıyor. Geçen yıl temizlik çalışmalarına başlandı. Bölgede tarihle ilgili bilgileri yeni baştan değerlendirecek nitelikte bilgi ve belgelere ulaşılıyor. Bu bulgular Anadolu’nun tarihine yeni değerler katacak.” dedi.

nevşehir 3

Bölgede dünya Ortodoks tarihi açısından da önemli olan yeraltı kilisesi bulundu. 400 bin metrekare alan üzerine yayılan tarihi yeraltı şehrinin 5 bin yıllık olduğu tahmin ediliyor. Tarihi şehirde 7 kilometrelik yürüyüş yolu, kiliseler, su yolları, su küpleri, galeriler ve çeşmeler bulundu.

nevşehir 8HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


TOKİ Kayaşehir 2017 projesinde 108 konut satışa sunuluyor

TOKİ Kayaşehir 2017 projesinde 108 konut satışa sunuluyor

TOKİ Kayaşehir 2017 projesinde yer alan 108 konut için bugün açık arttırma düzenlenecek.

12 Ekim 2017


TOKİ'den 27 ilde satılık arsa

TOKİ'den 27 ilde satılık arsa

TOKİ, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere 27 ildeki toplam 147 arsasını satışa çıkartıyor.

11 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.