TOKİ’nin Mobilyakent Projesi’nde Sona Doğru

01 Ekim 2014
PAYLAŞ
TOKİ’nin Mobilyakent Projesi’nde Sona Doğru

Toplu Konutlar İdaresi Başkanlığı'nın Kayseri'de inşa ettiği Mobilyakent Projesi'nde sona yaklaşıldı.

TOKİ’nin desteğiyle Kayseri’de inşa edilecek Mobilyakent Projesi kapsamında 700 işyerinin yüzde 95 oranında tamamlandığı, 200 mağazadan oluşacak AVM’nin de ihale aşamasında olduğu açıklandı.

Türkiye’nin mobilya merkezi Kayseri’ye modern bir mobilya üretim merkezi kazandırılıyor. “Esnaf ve Sanatkârlar Değişim, Dönüşüm ve Destek (3D) Strateji Belgesi ve Eylem Planı (ESDEP)'' kapsamında inşa edilen proje ile esnaf ve sanatkârların rekabet gücünün arttırılması, değişim ve dönüşümün desteklenmesi amaçlanıyor.

TOKİ, Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Kayseri Marangozlar Mobilyacılar ve Döşemeciler Odası ile Kocasinan Belediyesi’nin işbirliğinde gerçekleştirilen “Mobilyakent”te son aşamaya gelindi.

Kocasinan Belediye Başkanı ve Orta Anadolu Kalkınma Birliği Başkanı Mustafa Çelik, Mobilyakent Projesi’ndeki mobilya üretimi yapan 700 işyerinin yüzde 95 oranında tamamlandığını, 200 mağazadan oluşacak Mobilya Alış Veriş Merkezi’nin de (AVM) ihale aşamasında olduğunu söyledi. Başkan Çelik, “Mobilyakent iki başlıkta incelenebilir: Küçük Sanayi Sitesi bölümü, 700 işyerinden oluşuyor ve yüzde 95 seviyesinde tamamlanmış durumda. İkinci bölüm; mobilya alışveriş merkezi 200 işyerinden oluşuyor, 200 bin m2 kapalı alana sahiptir. İhalesi de TOKİ tarafından yayınlandı. AB ve Hükümetimizin finanse ettiği MOBİTEK de ise ihale dosyaları yayınlanmak üzere. Bu 3 proje tamamlandıktan sonra Kayseri ekonomisine ve mobilya sektörüne büyük katkı sağlayacak" dedi.

Kayserili mobilyacılara daha modern şartlarda üretim imkânı sunacak proje kapsamında farklı tiplerde 700 işyeri ve 2 cami yapılıyor. Muhtelif büyüklükteki bu işyerlerinin en küçüğü 92, en büyüğü ise 1847 metrekare genişliğinde olacak. İşyerleri “zemin+asma tavan” şeklinde tasarlandı. Prefabrik nitelikte olacak işyerlerinden 16’sı betonarme inşa edilecek.


"TOKİ’nin Mobilyakent Projesi’nde Sona Doğru" haberine ait yorum yok

Yorum Yap