Toprak Center Binasında Elektrik Krizi

Toprak Grubu'nun kiracı olarak yer aldığı Toprak Center binasında elektrik krizi çıktı.

16 Temmuz 2014
Toprak Center Binasında Elektrik Krizi

Toprak Grubu'nun kiracı olarak yer aldığı Toprak Center binasında elektrik krizi çıktı.

Toprak Grubu’nun kiracı olduğu Toprak Center binasında elektrik krizinin yaşandığı ortaya çıktı. Toprak Center’ın sahibi Mert İnşaat, kiralar ödenmediği iddiasıyla binanın elektriğini kesti. Toprak Grubu ise kira borçlarının olmadığını, elektrik kesme işleminin ‘şantaj’ amaçlı olduğunu iddia ederek savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Mert İnşaat’ın sahibi Hüseyin Gündoğdu ise birikmiş alacakları olduğunu, ancak ödemelerini alamadıklarını öne sürdü. İstanbul Beşiktaş’ta bulunan Toprak Center binası, Halis Toprak’ın başında olduğu Toprak Grubu’nun borçlarına karşılık TMSF tarafından satışa çıkarılmış, 62 milyon dolara Mert İnşaat Turizm A.Ş.’ye satılmıştı.

8 TEMMUZ SABAHI ŞARTELLER İNDİ

10 katlı Toprak Center binasının Mert İnşaat’a geçmesi ile Toprak Grubu da bu binada kiracı konuma geldi. Toprak Grubu avukatları tarafından 9 Temmuz’da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusunda, bina sahibinin haksız yere elektriği kestiği savunuldu. Suç duyurusunda yer alan bilgilere göre son kesinti 8 Temmuz sabahı 07:45’de yapıldı. İddiaya göre söz konusu kesinti öncesinde ise herhangi bir gerekçe gösterilmedi.

1 TEMMUZ'DAN İTİBAREN TAHLİYE EDİLMELİ

Toprak Grubu’nun iddiasında göre ödenmeyen kira borçları bulunmuyor. Binanın ortak giderlerinden kendilerine düşen 28 bin 724 doların ise ödendiği iddia edildi. Suç duyurusu başvurusuna göre, Mert İnşaat, 1 Temmuz’dan itibaren binanın tahliye edilmesini de istedi.

GÜNDE 500 BİN LİRALIK KAYIP

Yapılan elektrik kesintileri nedeni ile günlük kayıplarının 500 bin TL olduğu vurgulanan suç duyurusunda, çeşitli illerde bulunan fabrikaların serverlarının da bu binada olduğu, elektrik kesintileri nedeni ile merkezin yanı sıra fabrikalarda da işlerin durduğu kaydedildi.

''YASAL YOLLA İSTENMELİ''

Suç duyurusu metninde, Mert İnşaat’a bir borçlarının bulunmadığı iddia edilerek ''Eğer varsa bir alacak, bu yasal yollarla talep edilsin. Elektriği kesmek bir tür şantaj'' denildi. “İş ve Çalışma Hürriyetini İhlal ve Şantaj’ suçlması ile savcılığa sunulan dilekçede şüpheli olarak Mert İnşaat’ın sahibi Hüseyin Gündoğdu ve oğulları Mertcan ve Yiğit’in yanı sıra binanın idari sorumlusu Rıfat Özbalçık’ın adı yer aldı.

''SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU''

Hürriyet'e konu ile ilgili bilgi veren Mert İnşaat’ın sahibi Hüseyin Gündoğdu ise “Biz bir yılı aşkın bir süredir bu binanın sahibiyiz. Toprak Grubu aynı konu ile ilgili yine suç duyurusunda bulunmuştu. Savcılık takipsizlik verdi. Konunun hukuki olduğu ifade edildi. Şimdi aynı başvuruyu yine yapmışlar. İstanbul’daki arkadaşımız ifade verdi. Bizim Toprak’tan 1.2 milyon dolar birikmiş alacağımız var. Açılan davalarımız var. En önemlisi tahliye davamız var. Dava sonuçlanmış esasında, ancak hâkim bir türlü karar vermiyor. Sürekli rapor alıyor. Asıl mağdur biziz. Her gün bina önüne icra araçları geliyor, ben gördükçe utanıyorum” dedi. Gündoğdu, binada elektrik kesintisi olayından ise haberinin olmadığını, İstanbul’daki çalışanlarının ilgilendiğini söyledi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Ceylan İnşaat ‘Yılın Kurumsal Şirketi’ ödülünü kazandı

Ceylan İnşaat ‘Yılın Kurumsal Şirketi’ ödülünü kazandı

Ceylan İnşaat, bu yıl ilki gerçekleştirilen düzenlenen Altın Badem Ödülleri’nden ‘Yılın Kurumsal Şir

10 Ekim 2017


Hasanoğlu İnşaat MÜSİAD Vizyoner’17’de örnek daire sunumu yapacak

Hasanoğlu İnşaat MÜSİAD Vizyoner’17’de örnek daire sunumu yapacak

İnşaat sektöründe 25 yıla yakın bir süredir yenilikçi birçok projeyi hayata geçiren Hasanoğlu İnşaat

10 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.