Torun Center’da Düşen Asansörün Sahibi Konuştu

Mecidiyeköy'de gerçekleşem elim kazadaki asansörün sahibi Orhan Demirel kaza ile ilgili açıklamalarda bulundu.

17 Kasım 2014
Torun Center’da Düşen Asansörün Sahibi Konuştu

Mecidiyeköy'de gerçekleşem elim kazadaki asansörün sahibi Orhan Demirel kaza ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Torunlar’ın Mecidiyeköy’deki şantiyesinde düşen ve 10 kişinin ölümüne yol açan asansörün sahibi Orhan Demirel asansörün çıkmaması gereken bir kata çıkarıldığını iddia etti. Demirel, “Asansör 31’nci kata kadar kurulmuştu. Ancak 32’nci kattan düştü. Bu da ayarlarıyla oynandığını gösterir. Keşke bu işi almasaydım” dedi.

6 Eylül 2014’te akşam saatlerinde tüm Türkiye’yi yasa boğan bir olay gerçekleşti. 10 işçinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan bir asansör kazası yaşandı. İstanbul Mecidiyeköy’de Ali Sami Yen stadının bulunduğu arazide inşaatı devam eden Torunlar’a ait 36 katlı binanın asansörü 32’inci kattan zemine çakıldı. O günden bu yana kaza ile ilgili birçok iddia ortaya atıldı. Kazanın üzerinden 2 ay gibi bir süre geçtikten sonra asansör firması Geda Major’ün Türk ortağı ve Genel Müdürü Orhan Demirel ilk açıklamasını Hürriyet’e yaptı.

Demirel’in açıklamalarındaki en dikkat çeken konu asansörün durması için kilit rolde olan siviçlerin yerinde olmadığı iddiası. Demirel siviçlerin yerinde olması halinde asansörün 32. kata çıkmasının imkansız olduğunu söylüyor. Eğer bu iddia doğruysa kazanın sorumluluğu açısından siviçleri söken, söktüren ya da yerine takmayanlar öne çıkıyor. Ancak hatırlatmakta yarar var. Bu iddianın sahibi asansör firması yani olayın taraflarından biri. Ve bu konuda devam etmekte olan bir dava buluyor.

NEDEN ŞİMDİ KONUŞUYOR

Peki 10 işçinin öldüğü kaza ile ilgili açıklama yapmak için neden bu kadar bekledi Orhan Demirel? Cevabı şöyle:

Ben de açıklama yapmak istedim. Ancak daha kaza yerine bile giremedim. Benim asansörüm düşüyor ama düştüğü yeri ne ben ne de üretici olan Almanlar görebiliyor. Olay yerinde çekilmiş fotoğraflar 11 Kasım’da elime geçti. Ancak bunları gördükten sonra bir şeyler konuşabilecek, anlatabilecek duruma geldim. Kaza yerinde çekilmiş videoları da istedik ama onları da alamadık daha

orhan-demirel

SİVİÇLER SÖKÜLDÜ

'Bu kaza nasıl oldu? Kimin suçu var?' Sorularına net cevap verebilecek konumda olmadığını dile getiren Demirel, “Savcılık makamının hazırladığı iddianamede 3 nokta üzerinde duruluyor. Asansörde ‘hiç siviç yoktu’, ‘Siviçler işlevini kaybetmişti’ ve ‘asansörde bulunan siviçler sökülmüştü’ Bilirkişi raporundan çıkan iddialar bu yönde. Bize göre asansörün siviçlerinin sökülmesi dışında hiçbir şey bu kazanın olmasını sağlayamaz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise asansörün 32’nci kattan düşmesi. Torunlar ile yaptığımız kiralama sözleşmesinde de yer alıyor. Bizden kiralanan asansör 31’inci kata kadar hizmet veriyor. Bu asansörün 32’nci katta ne işi var. Bu asansör oraya nasıl çıktı? Bunun tek bir yolu var o da asansörde yer alan ve katlarda durmasını sağlayan siviçlerin sökülmüş olması. Bunu parçalarında sökülmesi orada ölen işçilerin yapabileceği bir şey değil. Siviçlerin nerede olduğunu dahi bilmezler. Siviçlerin sökülmesini sağlayanın bulunması gerek” ifadelerini kullanıyor.

ASANSÖR RAYDAN ÇIKTI

Demirel, “Asansörlerin günlük ve haftalık bakımları Torunlar firmasına, aylık bakımları bize ait. İş güvenliği firması, Makine Mühendisleri Odası ve TOKİ’de denetçiler arasında. Bizim ne yaptığımız sözleşmede ne de hukuken ‘denetçi’ statümüz bulunmuyor. Tek sorumluluğumuz var. Asansörlerin arızalanması durumunda 12 saat içinde müdahale etmek. Siviçlerin sökülmesiyle asansör ara katlarda bile durmakta zorlanır. Asansörde 3 siviç yer alıyor. Ayrı ayrı işlevleri var. Bu asansörün düşmesinin tek yolu da asansörün hareketini sağlayan raydan çıkması. Asansörün raydan çıkabileceği tek yer de 32’nci kat. Raydan çıkan bir asansör serbest düşüşe geçer. Paraşüt sistemi ya da bir başka güvenlik önlemi bu asansörü durduramazHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Teknik Yapı Yücel Sitesi'nin dönüşüm çalışmalarını başlatıyor

Teknik Yapı Yücel Sitesi'nin dönüşüm çalışmalarını başlatıyor

Teknik Yapı Teknik Yapılar SAN. ve TİC. A.Ş.’nin Kartal ilçesinde inşa edeceği konut projesinin ÇED

26 Eylül 2017


Keleş Center Airport projesi Küçükçekmece'de yükseliyor

Keleş Center Airport projesi Küçükçekmece'de yükseliyor

Keleş Center Airport projesi, 360 bin TL'den başlayan fiyatlarıyla E-5 aksının önemli projeleri aras

25 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat