Torunlar GYO’ya 820 Bin Liralık Dava

Torun Center'da meydana gelen elim kazada hayatını kaybeden kartonpiyer işçisi Murat Usta’nın ailesi, 820 bin liralık maddi ve manevi tazminat davası açtı.

02 Ekim 2014
Torunlar GYO’ya 820 Bin Liralık Dava

Torun Center'da meydana gelen elim kazada hayatını kaybeden kartonpiyer işçisi Murat Usta’nın ailesi, 820 bin liralık maddi ve manevi tazminat davası açtı.

İstanbul Mecidiyeköy’de Torun Center’da meydana gelen asansör kazasında hayatını kaybeden kartonpiyer işçisi Murat Usta’nın ailesi İstanbul 4’üncü İş Mahkemesi’ne başvurarak Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ, Torunlar Yapı Sanayi ve Ticaret AŞ, Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ ile dekorasyon işlerini yapan Nur Yapı ve Dekorasyon İnşaat Sanayi Tic. Ltd. Şti.’ye toplam 820 bin liralık maddi ve manevi tazminat davası açtı.

TEDBİR KARARI TALEP EDİLDİ

Usta ailesinin avukatları Erdoğan İnan ve Erol Doğan aracılığı ile mahkemeye verilen dilekçede davalıların UYAP ortamında gayrimenkul ve araç bilgilerinin sorgulanarak adlarına kayıtlı gayrimenkul ve araçlar üzerine 3’üncü şahıslara devirlerinin önlenmesi yönünde ihtiyati tedbir kararı verilmesi de talep edildi.

ALT İŞVERENE BAĞLIYDI

Usta ailesinin avukatları tarafından İstanbul 4’üncü İş Mahkemesi’ne verilen dilekçede Murat Usta’nın Torunlar Gyo-Torun Yapı-Torunlar Gıda Proje Ortaklığına ait inşaatta alt işverene bağlı kartonpiyer işçisi olarak 2 bin 100 lira net ücret ile çalıştığı 06 Eylül 2014’de meydana gelen iş kazasında hayatını kaybettiği belirtildi.

ÖLENLER KUSURSUZ BULUNDU

Olaya ilişkin devam eden soruşturma kapsamında yaptırılan bilirkişi raporu ve SGK tarafından yapılan iş kazası tahkikat raporunda Murat Usta ile kazada hayatını kaybeden diğer işçilerin hiçbir kusurunun bulunmadığı, iş kazasının meydana gelmesinde tamamen davalıların kusurlu olduğunun tespit edildiğine dikkat çekilen dilekçede şu görüşlere yer verildi:

''Söz konusu kaza, işverenin iş güvenliği ve işçi sağlığına ilişkin yükümlülüklerine aykırı davranmasından kaynaklanmıştır. Müteveffanın eşi Ayşe, babası Dursun, annesi Gülüşen herhangi bir işte çalışmayıp müteveffanın desteğinden başka gelirleri bulunmamaktadır. Bu kaza neticesinde tek geçim kaynakları olan müteveffanın desteğinden de yoksun kalmışlardır. Davaya konu kaza, davalıların daha fazla para kazanma hırsı ile iş güvenliği yükümlülüklerini ve insan hayatını hiçe sayarak, maksimum karı amaç edinmeleri nedeni ile meydana gelmiştir.

ÇOCUĞUNU BABASIZ DÜNYAYA GETİRECEK

Kazanın acı ve yürek yakan özelliklerinin yanı sıra müvekkilim Ayşe’nin 8 aylık hamile olması, henüz 24 yaşında eşini kaybetmiş olması, çocuğunu babasız dünyaya getirecek olması da müvekkilimin manevi ıstırabını, acısını daha da derinleştirmiştir. Vefat ile birlikte Müvekkilimin yaşadığı derin acı ve ızdırap, hamilelik sürecini zorlaştırmış, düşük tehdidi ortaya çıkarmış, cenin ve anne için hayati riskler oluşmuş ve hali hazırda da söz konusu riskler devam etmektedir.

RUH SAĞLIKLARI BOZULDU

Tüm müvekkillerimin, iş cinayeti dolayısıyla ruh sağlıkları onarılmayacak şekilde bozulmuş olup yaşanan travmanın etkileri ömür boyu sürecektir. Belirtilen nedenlerle, müvekkiller için maddi ve manevi tazminat isteme, ekonomik durumlarının zorunlu ihtiyaçlarını dahi gideremeyecek durumda olması sebebi ile de adli yardım talep etme zarureti hâsıl olmuşturHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.